Dzień Chłopaka 2019. Kiedy w Polsce obchodzimy to święto?

Chociaż tradycja obchodzenia Dnia Chłopaka jest bardziej zwyczajowa niż kulturowa, to święto to jest coraz bardziej popularne nie tylko na świecie, ale też w Polsce. Którego dnia warto złożyć swoim znajomym życzenia z okazji Dnia Chłopaka?
Zobacz wideo

Dzień Chłopaka to jedno ze świąt poświęconym mężczyznom, którzy obchodzą już między innymi Dzień Ojca, Dzień Dziadka czy Dzień Mężczyzny. Skierowane jest przede wszystkim do młodzieży, która najbardziej polubiła ten zwyczaj. 

30 września w Polsce obchodzimy Dzień Chłopaka

Tradycja mająca na celu wyróżnienie mężczyzn na podobnej zasadzie co kobiet w ramach Dnia Kobiet, rozpoczęła się 19 listopada 1999 roku. Wtedy też w Trynidadzie i Tobago, przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych, odbył się pierwszy Dzień Mężczyzny.

Światowy Dzień Mężczyzny obchodzony jest na świecie głównie 19 listopada, a w Polsce 10 marca. Ma to związek z obchodzonymi tego dnia wspomnieniami 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Z kolei Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce 30 września i jest bardziej młodzieżową i zwyczajową formą święta.

Dzień Chłopaka jest najbardziej popularny wśród młodzieży, chociaż dzięki dużej popularności zaczyna się pojawiać także w kalendarzach, jako jedna z wyróżnionych uroczystości. Zwyczajowo tego dnia dziewczyny i kobiety składają swoim kolegom, znajomym lub partnerom życzenia lub wręczają prezenty. W szkołach i przedszkolach z okazji tego dnia organizuje się przedstawienia, zawody lub konkursy.

Więcej o: