Skawina. Mieszkańcy protestują przeciwko zanieczyszczeniom z zakładu Valeo

Od godziny 7 rano w Skawinie trwał protest mieszkańców tej miejscowości, którzy sprzeciwiają się firmie działającej w małopolskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Mieszkańcy zapowiadają blokadę zakładu, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione.

Mieszkańcy Skawiny w województwie małopolskim wyszli na ulice miasta w proteście skierowanym przeciwko zakładowi Valeo. Firma oskarżana jest przez demonstrantów o emitowanie "potwornego fetoru".

Skawina: mieszkańcy mają dość fetoru z zakładu Valeo

Protestujący skarżą się też na brak działań ze strony urzędu miasta i inspektoratu środowiska, do których wpływały wnioski o przebadanie składu spalin emitowanych przez tę firmę. Jak podaje portal wadowice24.pl protest trwał do godziny 11, a z jego powodu zablokowanych zostało kilka ulic i chodników. Spowodowało to utrudnienia w dojazdach m.in na trasach do Krakowa.

W ulotkach rozdawanych przez członków Skawińskiego Alarmu Smogowego protestujący mieszkańcy przepraszali kierowców za utrudnienia. W niej zawarte było także uzasadnienie protestu:

Musicie zrozumieć, że mieszkańcy nie mają wyboru i pozostawieni z problemem sami, słusznie protestują. Wiemy, że nikt nie lubi utrudnień w ruchu drogowym, my też nie, ale nikt też nie lubi i nie powinien wdychać śmierdzącego powietrza przez 7 dni w tygodniu, powietrza o wciąż nieprzebadanym do końca składzie. Wytrzymajcie te kilka godzin i bądźcie z nami, bo nigdy nie wiadomo, kiedy Wy sami będziecie potrzebować pomocy tych sąsiadów i znajomych z naszej gminy, którzy teraz walczą o normalny oddech dla wszystkich.
Więcej o: