Zmiana czasu na zimowy 2019. Kiedy przestawimy zegarki?

Już wkrótce przestawimy zegarki i zmienimy czas z letniego na zimowy. Kiedy to nastąpi? Czy w dzień zmiany czasu będziemy spać krócej czy dłużej? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2019, czyli w ostatni weekend następnego miesiąca. Tej nocy przestawimy zegarki z godziny 3 na 2, co oznacza, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej. 

Kiedy zmiana czasu? Czy zmiana czasu w Unii Europejskiej zostanie zniesiona?

Zmiany czasu wprowadzono to po, aby efektywniej wykorzystywać światło dzienne. Wśród korzyści ze zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie wymienia się m.in. oszczędność energii elektrycznej i zwiększone bezpieczeństwo na drogach, ponieważ kierowcy poruszają się po drogach, gdy jest jasno. Przeciwnicy zmiany czasu podkreślają z kolei, że mogą one powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje i zawały serca, a także problemy komunikacyjne, np. niejasności w rozkładach jazdy autobusów czy tramwajów.

Okazało się, że wśród obywateli Unii Europejskiej, którzy wzięli udział w ankiecie nt. zniesienia zmiany czasu, większość jest przeciwnikami zmiany czasu. W związku z tym w marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021. Państwa członkowskie mogą zadecydować, przy jakim czasie zostaną, jednak wciąż nie wiadomo, jaką decyzję w tej sprawie podejmie Polska. Ostatnia zmiana czasu w Unii Europejskiej ma odbyć się w październiku 2021 roku.

Więcej o: