Co to jest impeachment? Co oznacza? Izba Reprezentantów USA wszczęła procedurę ws. Donalda Trumpa

USA. Liderka Demokratów Nancy Pelosi ogłosiła wszczęcie procedury impeachmentu w sprawie Donalda Trumpa. Co to jest impeachment? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo

Impeachment to procedura obecna w prawie anglosaskim. Jest to oskarżenie wysokiego dostojnika państwowego, np. prezydenta, wiceprezydenta lub ministra, o popełnienie czynu zabronionego. Choć procedura impeachmentu wywodzi się z Anglii, w 1787 roku została wprowadzona także do prawodawstwa USA. Zapis o procedurze impeachmentu został wpisany do amerykańskiej konstytucji.

Jak działa impeachment? 

W USA procedurę impeachmentu może uruchomić Izba Reprezentantów. Po wniesieniu oskarżenia zwykle powołuje się specjalną komisję parlamentarną, która bada materiały dowodowe i przesłuchuje świadków. W USA o wyroku decyduje Senat, który może jedynie usunąć skazanego z urzędu. Jeżeli w wyniku śledztwa wszczętego na drodze impeachementu okaże się, że oskarżona osoba popełniła przestępstwo ścigane powszechnie, może zostać ona postawiona przez zwykłym sądem. 

Impeachment w USA. Do tej pory procedurę tę wszczęto wobec dwóch prezydentów

Do tej pory tylko dwaj prezydenci USA zostali oskarżeni na drodze impeachmentu. Byli to Andrew Johnson oraz Bill Clinton. Obaj zostali ostatecznie uniewinnieni i ukończyli swoje kadencje. Richard M. Nixon  zrezygnował z prezydentury w 1974 roku, aby uniknąć oskarżenia.

24 września 2019 roku spikerka amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła wszczęcie impeachmentu w sprawie prezydenta Donalda Trumpa. Procedura ta jest uruchamiana ze względu na podejrzenie wywierania nacisków przez Donalda Trumpa na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w celu zaszkodzenia politycznemu rywalowi Joe Bidenowi. Trump miał grozić Ukrainie wycofaniem pomocy wojskowej, jeśli jej władze nie rozpoczną śledztwa dot. rzekomych zarzutów korupcyjnych wobec Bidena i jego syna Huntera.

Więcej o: