Greta Thunberg kim jest? Młoda aktywistka ze Szwecji zrugała światowych przywódców

Pochodząca ze Szwecji Greta Thunberg podczas szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku wygłosiła mowę, w której skarciła światowych przywódców. Kim jest nastoletnia dziewczyna, która ma odwagę wyliczać najważniejszym politykom na świecie ich błędy?
Zobacz wideo

Greta Thunberg urodziła się 3 stycznia 2003 w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Zrobiło się o niej głośno w 2018 roku, kiedy zainicjowała protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu, sprzeciwiając się politycznej bierności w kwestii zmian klimatycznych wynikającym z działalności człowieka. 

Kim jest Greta Thunberg? Zapoczątkowała ideę szkolnych strajków klimatycznych

Greta Thunberg określa siebie mianem "16-letniej klimatycznej aktywistki z zespołem Aspergera". Zainteresowanie zmianami klimatu jest w jej rodzinie niemal dziedziczne - przodek jej ojca, Svante Arrhenius, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Sformułował on hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na atmosferę Ziemi.

Dzięki Grecie Thunberg rozpoczęła się idea strajków szkolnych dla klimatu. W 2018 roku, w dniu, w którym powinna rozpocząć rok szkolny, zaczęła jednoosobowy protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Od tamtej pory w każdy piątek opuszcza zajęcia szkolne i kontynuuje swoją pikietę. Nie jest już jednak sama. Do Thunberg przyłączyły się miliony młodych ludzi, którzy protestują dziś niemal na całym świecie.

 

Greta Thunberg otrzymała nominację do Pokojowej Nagrody Nobla

Thunberg protestowała nie tylko w Szwecji, ale także w Londynie oraz pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W grudniu 2018 roku wzięła udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, na który zaprosił ją sekretarz generalny ONZ Antónia Guterresa. 16 kwietnia 2019 wystąpiła na forum Parlamentu Europejskiego, a 23 września tego samego roku wygłosiła płomienną mowę na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.

 

Greta Thunberg otrzymała tytuł Kobiety Roku 2019 roku w Szwecji i znalazła się w gronie 301 osób  nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej o: