Greta Thunberg urodziła się 3 stycznia 2003 w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Zrobiło się o niej głośno w 2018 roku, kiedy zainicjowała protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu, sprzeciwiając się politycznej bierności w kwestii zmian klimatycznych wynikającym z działalności człowieka.
Greta Thunberg określa siebie mianem "16-letniej klimatycznej aktywistki z zespołem Aspergera". Zainteresowanie zmianami klimatu jest w jej rodzinie niemal dziedziczne - przodek jej ojca, Svante Arrhenius, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Sformułował on hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na atmosferę Ziemi.
Dzięki Grecie Thunberg rozpoczęła się idea strajków szkolnych dla klimatu. W 2018 roku, w dniu, w którym powinna rozpocząć rok szkolny, zaczęła jednoosobowy protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu. Od tamtej pory w każdy piątek opuszcza zajęcia szkolne i kontynuuje swoją pikietę. Nie jest już jednak sama. Do Thunberg przyłączyły się miliony młodych ludzi, którzy protestują dziś niemal na całym świecie.
Thunberg protestowała nie tylko w Szwecji, ale także w Londynie oraz pod siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W grudniu 2018 roku wzięła udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, na który zaprosił ją sekretarz generalny ONZ Antónia Guterresa. 16 kwietnia 2019 wystąpiła na forum Parlamentu Europejskiego, a 23 września tego samego roku wygłosiła płomienną mowę na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku.
Greta Thunberg otrzymała tytuł Kobiety Roku 2019 roku w Szwecji i znalazła się w gronie 301 osób nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla.