Zmiana czasu na zimowy - kiedy ponownie przestawiamy zegarki?

23 września rozpoczęła się kalendarzowa oraz astronomiczna jesień. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje informacji, kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy. Kiedy po raz kolejny zmienimy czas z letniego na zimowy?
Zobacz wideo

Niskie temperatury, coraz krótsze dni i ogólnie jesienna aura sprawiają, że coraz częściej myślimy o tym, kiedy zmienimy godzinę w zegarkach dostosowując go do czasu zimowego. Kiedy w tym roku wypada zmiana czasu?

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. Wtedy też przestawiamy zegarki zgodnie z czasem letnim lub zimowym. Zazwyczaj z większa chęcią czekamy na tę drugą zmianę, dzięki której możemy spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu na zimowy polega na cofnięciu wskazówek zegarków na godzinę do tyłu, z godziny 3 na 2. Oznacza to, że tego dnia będziemy spali o godzinę dłużej. Tradycyjnie zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę października. W tym roku wypada ona 27 października. Następna zmiana czasu czeka nas pod koniec marca.

Komisja Europejska od jakiegoś czasu prowadzi prace nad zniesieniem zmiany czasu na terenie krajów Unii Europejskiej. Na tę chwilę przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w których aż 80 procent badanych opowiedziało się za tym, by nie zmieniać czasu. Ostatnia zmiana czasu ma nastąpić w marcu 2021 roku dla państw, które zdecydują się pozostać przy czasie letnim lub w październiku 2021 roku dla państw, które chcą zatrzymać czas zimowy.

Więcej o: