Równonoc jesienna 2019. Google Doodle świętuje pierwszy dzień astronomicznej jesieni

Google Doodle celebruje jesienną równonoc. Najpopularniejsza z wyszukiwarek internetowych zmieniła z tej okazji logo. Dziś przedstawia ono planetę Ziemia z jesiennym liściem "na głowie".
Zobacz wideo

Równonoc jesienna na półkuli północnej wypada w tym roku 23 września. Jest to dzień, po nastąpieniu którego Słońce przez pół roku będzie słabiej oświetlać półkulę północną, a mocniej półkulę południową. Oznacza to, że tego samego dnia na półkuli południowej wypada równonoc wiosenna. Ten fakt również został uwzględniony w Google Doodle, ale tym, które wyświetla się dziś mieszkańcom takich krajów jak Australia, Brazylia czy Argentyna. 

Równonoc jesienna w Google Doodle. Kiedy wypada pierwszy dzień jesieni?

Równonoc jesienna na półkuli północnej wypada, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, co następuje w okolicach 22-23 września. Oświetlająca Ziemię gwiazda przekracza wówczas punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Od tego momentu przez pół roku biegun południowy znajduje się bliżej Słońca niż biegun północny. Dzień ten nazywamy także pierwszym dniem astronomicznej jesieni.

Jesienne Google Doodle mogą dziś zobaczyć m.in. mieszkańcy Europy, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Wenezueli i Kolumbii.

Więcej o: