17 września syreny alarmowe - co oznaczają?

17 września tego roku w wielu miastach obchodzone będą uroczystości w ramach obchodów 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Z tej okazji w województwie podlaskim zabrzmią dziś syreny alarmowe.
Zobacz wideo

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku wydało komunikat, w którym poinformowano o uruchomieniu syren alarmowych, które zabrzmią 17 września 2019 roku w ramach wojewódzkich obchodów 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

Syreny alarmowe 17 września: 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Syreny będzie słychać nie tylko w Białymstoku, ale też pozostałych miastach i mniejszych miejscowościach na Podlasiu. Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawdzającym system wykrywania i alarmowania. Przede wszystkim jednak upamiętnią agresję ZSRR na Polskę.

Na mocy traktatu Ribbentrop-Mołotow władze sowieckie zobowiązały się do ataku na Polskę, jeśli ta będzie w stanie wojny z III Rzeszą. Niemcy naciskali na ZSRR, by szybciej wywiązała się z tajnego paktu, jednak Sowieci czekali na decyzję Francji i Wielkiej Brytania, która była w sojuszu z Polską. Po tym, jak Londyn i Paryż zadecydowały nie interweniować, ZSRR postanowiła przystąpić do ataku, który miał miejsce 17 września 1939 roku.

Więcej o:
Komentarze (1)
17 września syreny alarmowe - co oznaczają?
Zaloguj się
  • hatteras

    0

    Tragiczna i bardzo bolesna dla nas rocznica,Zmowa tyranow,bezprzykladne barbarzynstwo w historii gatunku ludzkiego,ale takze idiotyzm polityczny Jozefa Becka.Zaolzie bylo etnicznie Polskie Czesi zachowali sie jak swinie ,zajmujac ten teren gdy bolszewicy stali pod Warszawa.Mord na polskich jencach w Stonawie.ale potem podpisano rozejm i ustanowiono granice na ktora Polska sie zgodzila.Zajmujac te tereny w 1938 lamalismy traktat pokojowy ,6 dni potrm Hitler zarzadal zwrotu Gdanska i korytarza,Stalin zagrozil zerwaniem paktu o nieagresji i zmobilizowal armie u granic Polski,Rydz w odwecie zorganizowal wielkie manewry na Podolu i zaprosil przedstawicieli Niemiec.Pozniej kiedy wojna juz wisiala na wlosku i dyplomacja angielsko-francuska udala sie do Moskwy Stalin zapowiedzial ,ze w przypadku ataku Niemiec na Polske armia czerwona wkroczy na jej wschodnie tereny,Czy Rydz z Beckiem byli naprawde az tak glupi?Czy wiedzieli co sie stanie i mimo to wystawili kraj i narod na zaglade. Dyrektywa Naczelnego wodza "z sowietami nie walczyc tylko negocjowac" co za idiotyzm co negocjowac skoro w ich tradycji byla tylko kula w leb! Mozna bylo uciekac do lasu,przebierac w cywilne ubrania ,bronic do ostatniego naboju i palnac sobie w leb,wszystko to byloby lepsze od Katynia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX