17 września syreny alarmowe - co oznaczają?

17 września tego roku w wielu miastach obchodzone będą uroczystości w ramach obchodów 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Z tej okazji w województwie podlaskim zabrzmią dziś syreny alarmowe.
Zobacz wideo

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku wydało komunikat, w którym poinformowano o uruchomieniu syren alarmowych, które zabrzmią 17 września 2019 roku w ramach wojewódzkich obchodów 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę.

Syreny alarmowe 17 września: 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Syreny będzie słychać nie tylko w Białymstoku, ale też pozostałych miastach i mniejszych miejscowościach na Podlasiu. Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawdzającym system wykrywania i alarmowania. Przede wszystkim jednak upamiętnią agresję ZSRR na Polskę.

Na mocy traktatu Ribbentrop-Mołotow władze sowieckie zobowiązały się do ataku na Polskę, jeśli ta będzie w stanie wojny z III Rzeszą. Niemcy naciskali na ZSRR, by szybciej wywiązała się z tajnego paktu, jednak Sowieci czekali na decyzję Francji i Wielkiej Brytania, która była w sojuszu z Polską. Po tym, jak Londyn i Paryż zadecydowały nie interweniować, ZSRR postanowiła przystąpić do ataku, który miał miejsce 17 września 1939 roku.

Więcej o: