Zmiana czasu na zimowy. Kiedy trzeba przestawiamy zegarki

Już wkrótce zmienimy czas z letniego na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki? W którą stronę należy przestawić wskazówki? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Czas zmieniamy dwa razy w roku - wiosną na letni, jesienią na zimowy. Już za kilka tygodni przestawimy zegarki tak, aby wskazywały czas zimowy. Zrobimy to pod koniec października, a dokładnie w nocy z soboty 25 października na niedzielę 27 października. Zmieniając czas na zimowy,  przestawiamy wskazówkę z godziny 3 na 2 i śpimy o godzinę dłużej.

Zmiana czasu w Unii Europejskiej. Czy już wkrótce przestaniemy przestawiać zegarki?

Unia Europejska wciąż przymierza się do zniesienia zmiany czasu, jednak proces ten jest skomplikowany. W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła szeroko zakrojone konsultacje, w których wzięło udział kilka milionów osób. Około 80 proc. badanych odpowiedziało, że zmianę czasu należy zlikwidować. W marcu 2019 roku sprawą zajęła się Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego, która opowiedziała się za tym, aby ostatnia zmiana czasu nastąpiła w 2021 roku. Jeżeli tak się stanie, kraje, które wybiorą na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmienią czas w październiku 2021 r., z kolei te, które wybiorą czas letni, po raz ostatni przestawią zegarki w marcu 2021 roku. Przy jakim czasie zostanie Polska? W czasie konsultacji społecznych na temat zmiany czasu okazało się, że większość Polaków chce, aby nasz kraj pozostał przy czasie letnim. 

Więcej o: