Jesień 2019. Kiedy zacznie się pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej?

W ostatnich dniach pochmurna i deszczowa aura przynosi nam na myśl jesień. To właśnie we wrześniu oficjalnie żegnamy upalne lato i witamy kolejną porę roku. Kiedy wypadają pierwsze dni jesieni kalendarzowej i astronomicznej?
Zobacz wideo

W najbliższych dniach czeka nas bardziej jesienna, niż letnia pogoda, dlatego coraz więcej osób szuka informacji, kiedy w tym roku przypada początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej. Kiedy w Polsce zacznie się jesień?

Jesień 2019. W tym roku jesień kalendarzowa i astronomiczna wypadają w tym samym terminie

Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej zawsze wypada w tym samym terminie. Nowa pora roku rozpocznie się w tradycyjnie 23 września. W tym roku jest to poniedziałek. Kalendarzowa jesień trwać będzie do soboty 21 grudnia, kiedy rozpocznie się zima.

Pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej jesieni nie zawsze wypada w tym samym terminie. Wyjątkiem jest jednak 2019 rok, kiedy terminy te się pokrywają. Oznacza to, że 23 września będziemy mieli zarówno kalendarzową jak i astronomiczną jesień. Tego dnia przypada też tak zwana równonoc jesienna. Słońce przechodzi wtedy przez punkt Wagi i od tego momentu mocniej oświetlać będzie południową półkulę Ziemi. Podczas równonocy dzień i noc trwają w przybliżeniu tyle samo, czyli 12 godzin. Po 23 września dni stają się krótsze, a noce dłuższe.

Dożynki - Święto Plonów na zakończenie lata i początek jesieni

Dawniej pierwszy dzień jesieni obchodzono bardzo uroczyście. Tego dnia rolnicy zostawiają na polach kilka nieskoszonych kłosów po to, by ziemia nie została całkowicie pozbawiona ziarna. Miało to zapewnić im dobre zbiory w nadchodzącym roku. Obecnie w okolicach równonocy jesiennej organizowane są dożynki, czyli ludowe Święto Plonów związane z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac w polu.

Obecnie obchody mają charakter świecki, religijny i ludowy, a najbardziej popularne dożynki odbywają się na Jasnej Górze oraz w Spale (dożynki prezydenckie). W przypadku dożynek chrześcijańskich rolnicy dziękują Bogu i Matce Boskiej za dobre plony. Przewodniczący dożynkowi zanoszą gospodarzom dożynek wieńce wykonane ze zbóż i kwiatów oraz wręczają bochen chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów. W ramach dożynek organizowane są także festyny i zabawy.

Więcej o: