Wyjątkowa pełnia księżyca. W piątek 13 na niebie zobaczymy bardzo jasny "Księżyc Żniwiarzy"

Już w piątek 13 września na niebie będziemy mogli przyglądać się Księżycowi Żniwiarzy. Tego dnia będziemy mogli zaobserwować wyjątkowo jasną pełnię księżyca.
Zobacz wideo

Pełnia Księżyca Żniwiarzy to wyjątkowo jasna pełnia księżyca, która dawniej umożliwiała rolnikom zbieranie plonów przez całą dobę, także w nocy. Zjawisko to nazywane jest więc także Pełnią Księżyca Zbiorów, Księżycem Wina lub Księżycem Plonów. Ma ona miejsce przed równonocą jesienną, która wypada 23 września.

Księżyc Żniwiarzy - w piątek i sobotę czeka nas wyjątkowo jasna pełnia księżyca

Wyjątkowo jasny księżyc spotykany jest właśnie we wrześniu, kiedy księżyc wschodzi równocześnie z zachodem Słońcem. Dzięki temu księżyc odbija dużo światła, a noc z tą pełnią jest bardziej jasna.

Podczas pełni Księżyca Żniwiarzy księżyc wschodzi niemal dokładnie wtedy, kiedy zachodzi Słońce, dzięki czemu pozostaje na niebie aż do poranka. Zjawisko to będziemy mogli obserwować już po godzinie 17:00. Wyjątkowa pełnia księżyca będzie widoczna na niebie w piątek 13 września, jednak jej maksimum będziemy obserwować jeszcze 14 września.

Pełnia będzie dodatkowo potęgować złudzenie optyczne, przez które księżyc będzie wydawał się dwa razy większy nad horyzontem, niż gdy później znajdzie się w zenicie. Zjawisko to nazywane jest złudzeniem Ponza.