Piątek 13. Dlaczego ten dzień jest pechowy? Piątek trzynastego skąd wziął się ten przesąd?

13 września to piątek trzynastego. Dzień taki, zgodnie z przesądem, uznaje się za pechowy. Jaką historię na ten przesąd? Kiedy wypada kolejny piątek 13?
Zobacz wideo

Istnieje pogląd, że piątek trzynastego został uznany za pechowy, ponieważ w piątek 13 października 1313 roku, tuż przed śmiercią na stosie, mistrz zakonu Templariuszy Jacques de Molay miał przekląć króla Francji Filipa IV Pięknego i papieża Klemensa V. Papieżu Klemensie, królu Filipie (...)! Nim rok minie, spotkamy się na Sądzie Bożym! - miał powiedzieć de Molay pożerany przez płomienie. Mistrz zakonu zrobił to, ponieważ templariusze zostali oskarżeni przez francuskiego władcę o herezję, sodomię i bałwochwalstwo, a następnie skazani na śmierć. Oskarżenia te były jednak bezpodstawne, a król zarzucił zakonnikom, że grzeszą, bo był u nich zadłużony i chciał się ich pozbyć. Klątwa zakonnika okazała się skuteczna - papież Klemens V zmarł miesiąc później z powodu dyzenterii, a król Filip IV stracił życie kilka miesięcy w niewyjaśnionych okolicznościach. Mówi się, że de Molay przeklął także rycerza Wilhelma de Nogaret, jednak ten zmarł wcześniej niż sam mistrz zakonu Templariuszy.

Piątek trzynastego. Kiedy wypadnie kolejny taki dzień? Gdzie wierzy się w jego pechowość?

Przesąd mówiący, że piątek trzynastego jest pechowy, spotykany jest przede wszystkim w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych, ale także w wielu krajach Europy Zachodniej, Środkowej, Wschodniej i w krajach skandynawskich. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Co ciekawe, istnieje słowo, którym określa się strach przed piątkiem trzynastego - to paraskewidekatriafobia. Wyraz ten powstał z połączenia greckich słów paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) oraz phobos (lęk).

Piątek trzynastego wypada w ciągu roku co najmniej raz, a maksymalnie trzy razy. Kolejny taki dzień wypadnie 13 grudnia 2019 roku.

Więcej o: