Gdzie są grzyby? Mapa grzybów w Polsce - gdzie możemy liczyć na największe zbiory?

W Polsce sezon na grzybobranie zaczyna się właśnie pod koniec lata. Dobrą informacją dla grzybiarzy może być to, że mimo trwającej suszy, w polskich lasach można znaleźć coraz więcej grzybów. Gdzie ich szukać?
Zobacz wideo

Od kilku dni grzybiarze w Polsce chwalą się na swoich portalach społecznościowych tegorocznymi zbiorami podgrzybków, maślaków czy prawdziwków. Jak obecnie prezentuje się mapa grzybów w Polsce?

Aktualna mapa grzybów w Polsce. Najwięcej zbiorów na południu kraju oraz w województwie świętokrzyskim

Sezon na grzyby w Polsce powoli nabiera rozpędu. Upalny koniec sierpnia nie wskazywał na to, że w następnych dniach spadnie więcej deszczu, za sprawą którego pojawiać się zaczną pierwsze w tym czasie grzyby. W najbliższym czasie możemy spodziewać się ciepłej i wilgotnej pogody, więc zbiory grzybów powinny być coraz bardziej imponujące.

Zgodnie z aktualną mapą występowania grzybów udostępnionej na stronie grzyby.pl widać, że zwłaszcza na południu polski odnotowuje się coraz więcej doniesień dotyczących występowania grzybów. Najwięcej zbiorów odnotowanych zostało w południowych częściach województwa małopolskiego i opolskiego oraz w województwie świętokrzyskim. Pierwsze grzyby zbierane są jednak także w województwie zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim.

Gdzie szukać grzybów? Największy wysyp przewidywany jest w połowie września

Długoterminowe prognozy pogody są dla grzybiarzy korzystne, chociaż na największy wysyp grzybów trzeba jeszcze poczekać. Najprawdopodobniej nastąpi to ciągu najbliższych dwóch tygodni, zwłaszcza że we wrześniu nadal możemy cieszyć się całkiem ciepłą pogodą, która odpowiada bardziej intensywnemu wzrostowi grzybów. W południowo-zachodniej, centralnej i wschodniej połowie kraju wysyp grzybów prognozowany jest w pod koniec września. Województwa wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie będą musiały najprawdopodobniej czekać na grzyby do października.

Jakie lasy w Polsce znane są od lat jako najbardziej ulubione przez grzybiarzy tereny? Są to m.in. Bory Tucholskie, Puszcza Notecka oraz tereny nadmorskie (okolice Szczecina, Zatoki Gdańskiej), a także Warmia i Mazury. Dodatkowo dobre zbiory co roku odnotowywane są w okolicach Płocka, Radomia, Inowłodza, Spały, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Włocławka, Częstochowy oraz południowych krańcach województwa podkarpackiego.

Więcej o: