Kim był Krzysztof Olewnik? Sprawa jego zabójstwa wstrząsnęła Polską

Kim był Krzysztof Olewnik? Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ocenił, że władze Polski są odpowiedzialne za serię błędów, których dopuściła się policja, a które doprowadziły do śmierci Krzysztofa Olewnika. W jakich okolicznościach zmarł?

Krzysztof Olewnik był synem płockiego przedsiębiorcy Włodzimierza Olewnika i Ewy Olewnik. Został porwany w nocy z 26 na 27 października 2001 roku, a prawie dwa lata później zamordowany, mimo że jego rodzina przekazała porywaczom okup.

Sprawa Krzysztofa Olewnika. Porywacze bili go i przetrzymywali w nieludzkich warunkach

Krzysztof Olewnik został porwany ze swojej willi w Świerczynku, po imprezie, w której udział brali policjanci z Płocka. Dwa dni po porwaniu od rodziny Olewnika zażądano okupu w wysokości 300 tys. dolarów. Okup przekazano, zrzucając torbę z pieniędzmi z Trasy AK na ul. Gwiaździstą w Warszawie. Sprawcy odebrali okup, jednak nie uwolnili uprowadzonego. 5 września 2003 Krzysztof Olewnik został zamordowany, a jego zwłoki zakopane. Śledczy ustalili, że winnym zabójstwa jest Robert Pazik oraz Sławomir Kościuk. Pierwszy z przestępców miał nałożyć na głowę porwanego kilka toreb foliowych i przytrzymywać go tak, aby się udusił. Przed śmiercią Krzysztof Olewnik był przetrzymywany w nieludzkich warunkach, bity i zmuszany do przyjmowania leków psychotropowych.

Krzysztof Olewnik. Skazanych za jego zabójstwo znaleziono martwych

Śledztwo w sprawie uprowadzenia i zamordowania Krzysztofa Olewnika było prowadzone przez sześć lat. Robert Pazik i Sławomir Kościuk, którzy zostali skazani za zabójstwo Krzysztofa Olewnika, zmarli w zakładach karnych - oficjalnie w wyniku samobójstw. Sprawa ta stała się przyczyną dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. W 2009 roku Sejm powołał także Komisję śledczą do zbadania okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. W 2011 roku opublikowała ona raport ze swoich prac

Więcej o: