Pierwszy Dzień Szkoły 2019. O której rozpoczęcie roku szkolnego?

Pierwszy Dzień Szkoły 2019. 2 września rozpoczyna się rok szkolny 2019/2020. Z kalendarza Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że jest to także pierwszy dzień zajęć wychowawczo-dydaktycznych. O której godzinie odbywa się rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wygląda pierwszy dzień w szkole? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

W pierwszy dzień roku szkolnego odbywa się uroczysty apel, po którym uczniowie kierują się do klas. Z reguły jednak nie odbywają się tam lekcje, ale krótkie spotkanie z wychowawcą, który przekazuje najważniejsze informacje dotyczące rozpoczynającego się roku szkolnego i jego organizacji. W większości szkół uczniowie nie muszą brać ze sobą zeszytów, piórników i podręczników, bo lekcje zaczynają dopiero w drugi dzień szkoły. O której odbywa się rozpoczęcie roku szkolnego? Nie ma co do tego reguły, bo szkoły decydują o tym same, ale zazwyczaj jest to godzina 8:00, 9:00 lub 10:00.

Pierwszy Dzień Szkoły 2019. Do szkoły pójdzie dziś ok. 4,6 miliona dzieci

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, 2 września 2019 roku naukę rozpocznie ok. 4,6 milionów uczniów z blisko 24 tysięcy szkół. Najwięcej z nich, bo aż 3 miliony, rozpocznie zajęcia w szkole podstawowej. Kolejne 1,5 miliona to młodzież, która zacznie zajęcia w szkołach ponadpodstawowych. W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ok. 220 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 142 tys. słuchaczy. Zajęcia rozpoczną dziś także przedszkolaki w wieku 3-6 lat - ok. 1,4 mln dzieci

Rok szkolny 2019/2020. MEN przypomina o zmianach, które wprowadza od września

MEN przypomina, że rok szkolny 2019/2020 będzie rokiem zmian - przede wszystkim dla nauczycieli. Co się zmieni? Na stronie resortu edukacji czytamy, że:

  • wdrażana będzie nowa podstawa programowa zarówno w szkołach ponadpodstawowych, jak i w zawodach szkolnictwa branżowego,
  • zniknie obowiązek oceniania nauczyciela raz na pięć lat,
  • system awansu zawodowego wróci do stanu sprzed września 2018 r.,
  • wynagrodzenia nauczycieli ma wzrosnąć o blisko 10 proc.,
  • młodzi nauczyciele w okresie stażu będą otrzymywali dodatkowe świadczenie „na start” w wysokości 1000 zł.
Więcej o: