Mateusz Morawiecki wprowadził alarm ALFA w Polsce. Do kiedy obowiązuje?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie dotyczące wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego ALFA i ALFA-CRP w związku z organizacją uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jakie są terminy jego obowiązywania?
Zobacz wideo

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego obowiązuje obecnie pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Wydany został na obszarze całego kraju w związku z uroczystościami rocznicowymi wybuchu II wojny światowej.

Alarm terrorystyczny ALFA. Do kiedy obowiązuje w Polsce?

Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP obowiązuje od 28 sierpnia od godziny 00:01 do 3 września do godziny 23:59. Ma on charaktery jedynie prewencyjny i związany jest z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podobne alerty ogłaszane były podczas organizacji innych międzynarodowych wydarzeń takich jak szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech obowiązujących stopni alarmowych (ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA) w Polsce. Określany jest na podstawie ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Służy głównie jako sygnał dla służb porządkowych i bezpieczeństwa w kraju o zachowanie szczególnej czujności w danym terminie. Stopień alarmowy ALFA-CRP oznacza z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Dodatkowo stopień alarmowy skierowany jest wobec mieszkańców, którzy w tych dniach powinni zwracać uwagę na niestandardowe sytuacje, mogące stanowić potencjalne zagrożenia: nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione torby, plecaki czy pakunki, samochody (zwłaszcza transportowe) zaparkowane w miejscu zgromadzeń. Niepokojące zdarzenia należy zgłaszać policji pod numery 112 i 997.

Więcej o: