Cesária Évora w Google Doodle. Kim była artystka z Wysp Zielonego Przylądka?

Dzisiejsze Google Doodle upamiętnia 78. rocznicę urodzin Cesárii Évory - światowej sławy wokalistki pochodzącej z Wysp Zielonego Przylądka. Kim była Cesária Évora?
Zobacz wideo

Cesária Évora urodziła się 27 sierpnia 1941 roku w Mindelo, mieście portowym na wyspie São Vicente u wybrzeży Afryki Zachodniej. Jako 10-latka trafiła do sierocińca, a gdy miała 16 lat zaczęła śpiewać w barach i statkach wycieczkowych. Jej specjalnością była morna - muzyka pochodząca z Zielonego Przylądka - która przyniosła jej sławę i wiele wyróżnień, w tym nagrodę Grammy.

Kim była Cesária Évora? Google Doodle upamiętnia "Bosonogą Divę"

Już jako nastolatka Cesária Évora nagrała kilka utworów dla radia, a dwa z tych nagrań zostały wydane w Europie, jednak nie mogła utrzymać się wyłącznie dzięki karierze muzycznej, dlatego zrezygnowała ze śpiewania na wiele lat. W wieku ponad 40 lat Évora pojechała do Portugalii na sesję nagraniową, na której zrobiła wrażenie na Josè Da Silvie - francuskim organizatorze koncertów pochodzącym z Zielonego Przylądka. Da Silva zaprosił ją do Paryża, dzięki czemu pod koniec lat 80. Évora nagrała kilka albumów, i stała się rozpoznawalna. Évora stała się międzynarodową gwiazdą - koncertowała po świecie, a za swój album "Voz d’amor" zdobyła nagrodę Grammy w 2003 roku. Wyróżniono ją także nagrodą Kora od afrykańskiego przemysłu muzycznego.

 

Cesária Évora znana jest z wykonywania utworów w języku kreolskim Wysp Zielonego Przylądka, będącym połączeniem języka portugalskiego i dialektów afrykańskich. Miała zwyczaj występowania bez butów, dzięki czemu zyskała pseudonim "Bosonoga Diva". Nigdy nie rozpraszało ją gwiazdorstwo, ciężko pracowała nawet wtedy, gdy jej stan zdrowia znacznie się pogorszy i wykorzystała swoją sławę, aby pomagać innym, pełniąc rolę ambasadora Światowego Programu Żywnościowego ONZ. Lotnisko na jej rodzinnej wyspie São Vicente zostało nazwane na jej cześć. Znajduje się tam pomnik oraz mural upamiętniający ukochaną „Królową Morny”.

 
Więcej o: