Zbieranie grzybów to w Polsce dość popularne zajęcie. Sezon na grzybobranie rozpoczyna się w sierpniu i trwa aż do października. Szybki wzrost grzybów wymaga utrzymującego się przez kilka dni wilgotnego podłoża, dlatego najlepiej zbierać je po deszczu. Niestety, to lato było w Polsce suche, co może oznaczać, że sierpniowe zbiory takich gatunków jak prawdziwek, maślak czy stojak nie będą obfite.
Gdzie rośnie dużo grzybów? Z mapy występowania grzybów i doniesień grzybiarzy, które można znaleźć na stronie grzyby.pl, wynika, że w ostatnich dniach dużo grzybów zbierano na południu Dolnego Śląska oraz na Lubelszczyźnie. Niestety, większość grzybiarzy wraca z lasu z niemal pustymi koszykami. "Bardzo sucho w lasach, cały rekonesans zajął mi dwie godziny i znalazłem trzy zajączki", "Coś ruszyło, ale słabo - tylko kurki, innych brak" - żalą się miłośnicy zbierania grzybów.
Grzybiarze "polują" m.in. borowiki, maślaki i tzw. stojaki, czyli koźlarze, ale także na kurki, gąski, kanie i podgrzybki. Kiedy można zebrać ich najwięcej? Przedstawiamy kalendarz występowania grzybów.