Kiedy rozpocznie się sezon na grzyby? Kalendarz występowania grzybów

W Polsce rozpoczyna się sezon na grzybobranie, które w naszej strefie klimatycznej przypada zazwyczaj na połowę lata oraz na jesień. W jakich terminach znajdziemy najwięcej borowików, maślaków, podgrzybków czy kani? Sprawdź jak wygląda kalendarz grzybiarzy.
Zobacz wideo

Najlepszym terminem na grzybobranie jest połowa lata oraz jesień. Zbieranie grzybów można zacząć jeszcze w lecie, o ile panują sprzyjające ku temu warunki pogodowe. Najwięcej grzybów znajdziemy w lasach po deszczach, a te w ostatnim czasie pojawiały się dość często w niektórych regionach Polski.

Kalendarz występowania grzybów w Polsce

  • Borowiki: od lipca do października (najwięcej zbiorów przypada na wrzesień i październik)
  • Gąski: od lipca do listopada (najwięcej zbiorów przypada na październik i listopad)
  • Kanie: od czerwca do listopada (najwięcej zbiorów przypada na wrzesień i październik)
  • Koźlarze: od lipca do października (najwięcej zbiorów przypada na sierpień i wrzesień)
  • Kurki: od czerwca do listopada (najwięcej zbiorów przypada na sierpień, wrzesień i październik)
  • Maślaki: od czerwca do października (najwięcej zbiorów we wrześniu)
  • Opieńki: od września do listopada (najwięcej zbiorów w październiku)
  • Podgrzybki: od czerwca do listopada (najwięcej zbiorów przypada na wrzesień i październik)

Z mapy udostępnionej na portalu grzyby.pl wynika, że najwięcej grzybów występuje obecnie w województwach podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim i dolnośląskim

"Gazeta Wyborcza" pisze m.in. o pojawiającym się w ogromnych ilościach w Polsce złotniaku wysmukłym. Nowy rodzaj grzyba pojawił się w Europie kilkanaście lat temu. Wcześniej odmiana ta pojawiała się w Stanach Zjednoczonych. Złotniak wysmukły, nazywany też borowikiem amerykańskim, szybko rozprzestrzenia się także w Polsce. 

Największej ilości grzybów mogą spodziewać się mieszkańcy południowych województw. W ostatnim czasie w tych regionach panowała sprzyjająca dla grzybów pogoda: wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza oraz deszcz. Dodatkowo sporo grzybów w tym roku pojawi się także na Podlasiu i w Wielkopolsce.