Grabarka. Dziś zakończyły się prawosławne obchody święta Przemienienia Pańskiego

Od soboty 17 sierpnia do poniedziałku na Grabarce odbywały się uroczystości w ramach obchodów święta Przemienienia Pańskiego. Co roku główne obchody organizowane są na Świętej Górze znajdującej się koło Siemiatycz w województwie podlaskim.
Zobacz wideo

Święto Przemienienia Pańskiego należy do najważniejszych uroczystości prawosławnych. Co roku główne uroczystości odbywają się w cerkiewnym sanktuarium na Grabarce kolo Siemiatycz. Główną liturgię odprawił w tym roku zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa.

Święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce. W tym roku przyjechało siedem tysięcy pielgrzymów

Co roku w uroczystościach udział bierze kilka tysięcy osób. Według najnowszych statystyk policji w tym roku na Grabarkę przyjechało około siedmiu tysięcy wierzących. Poniedziałkowe obchody rozpoczęły się już o godzinie pierwszej w nocy, kiedy odbyła się I Liturgia Święta. Uroczystości zakończyła procesja z poświęceniem owoców.

Na Grabarce znajduje się m.in. monaster żeński Świętych Marty i Marii oraz trzy klasztorne cerkwie - Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej i Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. Co roku na Grabarce odbywają się obchody święta Przemienienia Pańskiego zwane przez ludność prawosławną świętem Spasa. Przed uroczystościami pielgrzymi gromadzą się przy kapliczce u podnóża Świętej Góry.  Niektórzy wierni przychodzą na Grabarkę z drewnianymi krzyżami, na których wypisane są intencje modlących.

Więcej o: