15 sierpnia - czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Co to za święto?

15 sierpnia w Polsce obchodzone są dwa święta. Jedno z nich, czyli Święto Wojska Polskiego, to święto państwowe, drugie - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - jest świętem kościelnym. Czy tego dnia należy iść do kościoła?
Zobacz wideo

W świetle prawa 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Dzieje się tak z tytułu obchodów święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a nie Święta Wojska Polskiego. Czy to oznacza, że 15 sierpnia to w Kościele święto na tyle ważne, że uczestnictwo w mszy świętej jest obowiązkowe?

15 sierpnia. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które obchodzimy 15 sierpnia, to święto nakazane. Oznacza to, że tego dnia wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Do kościoła należy iść w dzień świąteczny lub wieczorem w dzień poprzedzający to święto. W tym roku katolicy obchodzą jeszcze dwa święta nakazane: Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz Uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia obchodzimy także Święto Wojska Polskiego. Zostało ono ustanowione w 1992 roku, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, będącej częścią wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta, która odbyła się w 1929 roku nazywana jest także "Cudem nad Wisłą". Jej wynik zadecydował o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Bitwa ta jest uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii.

Więcej o: