15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego. Gdzie obchodzimy święto polskiej armii?

Już wkrótce obchodzić będziemy jeden z najważniejszych dni dla polskiej armii, czyli Święto Wojska Polskiego. Wypada ono 15 sierpnia, a więc w najbliższy czwartek. Jakie wydarzenia upamiętnia to święto?
Zobacz wideo

Święto Wojska Polskiego, które obchodzimy co roku w dniu 15 sierpnia, to dzień polskich sił zbrojnych. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, będącej częścią wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta, nazywana także "Cudem nad Wisłą", zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Bitwa ta jest uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii.

15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego. Jakie uroczystości związane są z tym świętem?

Święto Wojska Polskiego zostało wprowadzone uchwałą Sejmu z 1992 roku. Od tamtej pory co roku 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty, w której uczestniczą najwyższe władze państwowe. W tym roku odbędzie się także defilada, która przejdzie ulicami Katowic.

Choć Sejm nie wprowadził wolnego na dzień Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia jest dniem wolnym ze względu na drugie wypadające w tym dniu święto, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Więcej o: