Perseidy 2019. Kiedy wypada maksimum roju? Jak oglądać deszcz spadających gwiazd?

Perseidy można oglądać już od połowy lipca, jednak to właśnie maksimum roju jest najbardziej atrakcyjnym dla widzów spektaklem. Największa aktywność deszczu meteorów zbliża się już wielkimi krokami. Kiedy najlepiej obserwować spadające gwiazdy?
Zobacz wideo

Już niedługo entuzjaści astronomii będą mogli podziwiać perseidy, które tradycyjnie pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Rój meteorów możemy oglądać każdego roku, a do ich obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu.

Perseidy 2019. W tym roku obserwacje utrudni pełnia księżyca

Jedynym warunkiem jest znalezienie odpowiednio zacienionego miejsca. Światła dużych miast utrudniają obserwację, a spadające gwiazdy są z takich obszarów niemal niewidoczne. W tym roku maksimum roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Na najwięcej spadających gwiazd możemy liczyć już od 11 do 14 sierpnia. Wtedy też zgodnie z obliczeniami naukowców w ciągu każdej godziny nocy będziemy mogli oglądać nawet 100 meteorów.

Poza lokalizacją utrudnieniem w obserwacji perseidów w 2019 roku będzie także księżyc. W tym roku pełnia księżyca przypada na 15 sierpnia, więc w dniach największego roju, satelita Ziemi będzie wyjątkowo jasna. Z tego powodu statystycznie zobaczymy o połowę mniej spadających gwiazd niż rok temu, kiedy księżyc był w nowiu.

Osoby, które nie będą mogły oglądać na żywo spektaklu spadających gwiazd, mogą liczyć na transmisję NASA. Najprawdopodobniej relacja na żywo pojawi się na kanale USTREAM. Naukowcy polecają także, by podczas obserwacji skierować się na wzrok na wschód - pod takim kątem obserwacja powinna być najbardziej dogodna.

Więcej o: