Perseidy 2019. Kiedy na nocnym niebie zobaczymy spadające gwiazdy?

Perseidy 2019. Wielkimi krokami zbliża się coroczny spektakl, który rozegra się na nocnym niebie - mowa o deszczu spadających gwiazd, nazywanych Perseidami. Kiedy będziemy mogli je oglądać? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Najbardziej znany rój meteorów, czyli Perseidy, jest widoczny co roku na przełomie lipca i sierpnia. Choć spadające gwiazdy możemy obserwować już od 17 lipca do 24 sierpnia, maksimum Perseidów będzie widoczne z 12 na 13 sierpnia. Tej nocy warto wybrać się do miejsca oddalonego od ulicznych latarni - ciemność wokół nas jest sojusznikiem obserwacji astronomicznych. Oglądanie tegorocznego show będzie jednak utrudnione, ponieważ Księżyc będzie wyjątkowo jasny - 15 sierpnia wypada pełnia ziemskiego satelity.

Perseidy 2019. Gdzie będzie można zobaczyć spadające gwiazdy? Kiedy będą najlepiej widoczne? 

Perseidy to meteory, będące szczątkami komety Swifta-Tuttle’a. Ta lodowa kula okrąża Słońce w ciągu 133 lat. Ostatni raz przeleciała przez wewnętrzny układ słoneczny w 1992 roku i powróci w roku 2126. Ziemia przecina ślad tej komety każdego roku. Gdy jej maleńkie szczątki zderzają się z naszą atmosferą i spalają, możemy podziwiać spadające gwiazdy. 

Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej, na kilka godzin przed świtem. Aby je zobaczyć, warto zwrócić się twarzą na wschód i podnieść wzrok. Najlepiej widać je na lewo od gromady gwiazd Plejady, choć mogą pojawić się na całym nocnym niebie. 

Więcej o: