Godzina "W". O której zawyją syreny alarmowe upamiętniające uczestników Powstania Warszawskiego?

Godzina "W" to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Co roku 1 sierpnia mieszkańcy Warszawy i innych miast w Polsce zatrzymują się na minutę, by oddać hołd uczestnikom powstania.
Zobacz wideo

Godzina "W" określała dokładny termin i godzinę rozpoczęcia akcji "Burza". Rozkaz rozpoczęcia powstania wydał Tadeusz Komorowski pseudonim "Bór". Termin wyznaczony został na 1 sierpnia 1944 roku na godzinę 17:00.

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Godzina "W" - o której zawyją syreny?

Dowódcy obwodów otrzymali rozkazy od godziny 7 do 13:30, dlatego nie we wszystkich miejscach w Warszawie powstanie wybuchło równo o godzinie 17:00. Sześć tysięcy łączniczek i gońców przekazywało rozkazy do uczestników powstania. O godzinie 17:00 mobilizacja powstańczych oddziałów wynosiła około 60 procent całego stanu osobowego. 1 sierpnia do walki stanęło zaledwie 1500 - 3500 uzbrojonych żołnierzy Armii Krajowej.

W ramach upamiętnienia wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego od lat organizowana jest godzina "W". 1 sierpnia o godzinie 17:00 włączane są syreny alarmowe. Na minutę mieszkańcy stolicy i innych miast oddają hołd powstańcom. W Warszawie najwięcej osób zbiera się w okolicach Ronda Dmowskiego.

Więcej o: