Czym jest godzina "W". O której i dlaczego zawyją syreny alarmowe?

Każdego roku na początku sierpnia obchodzimy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę, w którą rozpoczęło się powstanie, w Warszawie można usłyszeć syreny alarmowe. Czym była godzina "W" i jakie miała znaczenia dla całego zrywu?
Zobacz wideo

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się już 27 lipca. Główne uroczystości zaplanowane są jednak na dzień wybuchu powstania, czyli 1 sierpnia. Jednym z najważniejszych punktów uroczystości jest godzina "W".

Godzina "W". 1 sierpnia o godzinie 17:00 mieszkańcy oddadzą hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego

Godzina "W" była kryptonimem dnia i godziny rozpoczęcia akcji "Burza", która dała początek trwającemu 63 dni powstaniu. Ustalona została podczas odprawy Komendy Głównej Armii Krajowej 31 lipca 1944 roku. Komendant Główny AK Tadeusz Komorowski ps. "Bór" podjął decyzję o rozpoczęciu powstania dnia 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.

Wybranie godziny 17 związane było ze wzmożonym ruchem ulicznym, który ułatwiłby powstańcom wmieszanie się w tłum mieszkańców i żołnierzy. Dzięki temu łatwiejsze miało być także przetransportowanie broni i amunicji. W godzinę "W" zmobilizowanych było około 60 procent powstańców, ponieważ nie do wszystkich dotarła informacja na temat rozpoczęcia akcji "Burza".

Co roku w Warszawie, w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, upamiętniana jest również godzina "W". 1 sierpnia o godzinie 17:00 włączane są syreny alarmowe, a na jedną minutę zatrzymują się autobusy, tramwaje, auta oraz przechodnie.

Więcej o: