Bałtyk. Lista zamkniętych kąpielisk [SINICE]. Na razie bezpiecznie?

Bałtyk. Lista zamkniętych kąpielisk. Czy sinice nadal uniemożliwiają wypoczynek w dużej ilości nadmorskich miejscowości? Nowa aktualizacja Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zobacz wideo

Nowa aktualizacja mapy wskazujące miejsca niezdatne dla kąpieli, pokazuje dobrą sytuacje nad Bałtykiem gdzie jak narazie tylko jedno kąpielisko zostało wyłączone z użytku. Czy nie ma się czego bać? 

Bałtyk. Lista zamkniętych kąpielisk

Sinice, będące zmorą urlopowiczów, są zazwyczaj główną przyczyną wywieszania czerwonej flagi zakazującej kąpieli. Do tej pory sytuacja nad Bałtykiem była zmienna i sinice opanowywały dużą część kąpielisk. Teraz jednak zamknięte pozostaje tylko to w Rewie od strony Zatoki Puckiej. W reszcie miejsc na mapie aktualizowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny na razie widnieją zielone punkty oznaczające możliwość kąpieli. Należy jednak na bieżąco sprawdzać stronę Serwisu Kąpielowego, ponieważ niektóre rodzaje sinic w trakcie zakwitów, mogą zagrażać naszemu zdrowiu i często pojawiać się z dnia na dzień.

Jak rozpoznać sinice? Objawy zetknięcia z sinicami


Objawami zetknięcia z sinicami mogą być m.in. podrażnienia skóry, nudności, biegunka, wymioty. Można też doświadczyć swędzenia, pieczenia lub wysypki. W razie rozpoznania u siebie objawów zetknięcia z sinicami nie należy jednak panikować. Dolegliwości powinny być krótkotrwałe, lecz jeśli utrzymują się przez dłuższy czas należy udać się do najbliższego punktu medycznego. Kąpieliska gdzie występują charakteryzują się kożuchami unoszącymi się na powierzchni wody oraz nieprzyjemnym zapachem. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości przed wejściem do wody, która wygląda inaczej niż zazwyczaj, lepiej nie ryzykujmy kąpieli.
W razie rozpoznania u siebie objawów zetknięcia z sinicami nie należy jednak panikować. Dolegliwości powinny być krótkotrwałe, lecz jeśli utrzymują się przez dłuższy czas należy udać się do najbliższego punktu medycznego.

Więcej o: