Gdzie jest burza? Meteorolodzy wydali ostrzeżenia dla niemal całego kraju [radar burz]

Gdzie jest burza? We wtorek 30 lipca meteorolodzy zapowiadają upalną i burzową pogodę. Synoptycy wydali nawet ostrzeżenia przed silnymi nawałnicami, które pojawią się w niemal całym kraju. Sprawdź jak wygląda mapa burzowa Polski na dziś.
Zobacz wideo

Burze zaczną pojawiać się w Polsce jeszcze przed południem. Pierwszych wyładowań należy się spodziewać w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim i wielkopolskim. Najsilniejszych nawałnic należy się spodziewać około godziny 15.

Gdzie jest burza? Meteorolodzy ostrzegają przed silnymi burzami oraz lokalnymi podtopieniami na południu kraju. Radar burz

Wtedy też w niemal całym kraju zapowiadane są burze z intensywnymi opadami deszczu a lokalnie również gradu. Na dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Alert pierwszego stopnia obowiązywać będzie w województwach lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Burze zaczną pojawiać się we wszystkich tych regionach około godziny 15.

Wieczorem front burzowy zacznie przesuwać się na południe Polski. W nocy zapowiadane są lokalne wyładowania w pasie od województwa lubuskiego, przez Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Śląsk aż do Małopolski. Jak podaje serwis pogodynka.pl w czasie burz w regionach objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia prognozuje się intensywne opady deszczu do nawet 60 mm, lokalne opady gradu oraz wiatr, który w porywach może osiągnąć prędkość do 85 km/h. W województwach gdzie wydano alert pierwszego stopnia spodziewane są opady deszczu do 30-40 mm oraz wiatr dochodzący w porywach do 70-75 km/h.

Z powodu silnych nawałnic dla południowo-wschodnich województw wydano również 1 stopień zagrożenia hydrologicznego. Obowiązuje on w województwach śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Meteorolodzy spodziewają się wzrostów poziomów wody do stanów ostrzegawczych. Stany wody mogą być przekroczone na wszystkich południowych dopływach Wisły.

Więcej o: