Chiune Sugihara upamiętniony w Google Doodle. Wyszukiwarka uczciła japońskiego dyplomatę

29 lipca Google Doodle przypomina postać Chiune Sugihary - japońskiego dyplomaty, który w czasie II wojny światowej pomógł tysiącom Żydów. Sugihara nazywany jest czasem "japońskim Schindlerem". Jako jedyny Japończyk został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Chiune Sugihara urodził się 1 stycznia 1900 roku w Japonii. Jako 19-latek rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej. W latach 1936–1938 pracował w placówkach w Moskwie i Helsinkach, a w 1939 r. został wicekonsulem w Kownie na Litwie.

Google Doodle wspomina Chiune Sugiharę. Uratował tysiące ludzkich istnień

Kiedy ZSRR zajął Litwę w 1940 r., wielu Żydów usiłowało dostać wizę wyjazdową z ZSRR. Cześć z nich zgłaszała się do japońskiego konsulatu, chcąc wyjechać do Japonii lub przeprawić się przez nią, by dotrzeć do holenderskiej wyspy na Karaibach - Curaçao. Kiedy przed konsulatem zaczęły ustawiać się kolejki Żydów proszących o pomoc w zdobyciu odpowiednich dokumentów, Chiune Sugihara wysłał trzy wiadomości do Tokio, prosząc o pozwolenie na wydawanie wiz. Wszystkie jego prośby zostały odrzucone. 

Chiune Sugihara postanowił złamać zakaz wydany przez swoich przełożonych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii i zaczął wydawać wizy tranzytowe tysiącom żydowskich uchodźców. Japoński dyplomata wystawiał wizy w dzień i w nocy. Po latach wspominał, że bolały go "palce i każdy staw od nadgarstka do ramienia”. Decyzję Sugihary wspierała jego żona, która pomagała mu, rozmasowując ręce dyplomaty - czytamy na stronie Google Doodle. 

"To sprawa ludzkości". Bohaterstwo Chiune Sugihary zostało docenione po wielu latach


„Powiedziałem Ministerstwu Spraw Zagranicznych, że to sprawa ludzkości. Nie obchodziło mnie, czy straciłem pracę” - wspominał Chiune Sugihara wiele lat później. Po powrocie do Japonii zapłacił cenę za nieprzestrzeganie poleceń przełożonych. Jego obiecująca kariera w dyplomacji dobiegła końca, a utrzymanie rodziny stało się dla niego wyzwaniem. Podjął pracę w przedstawicielstwie firmy handlowej w Moskwie, wykorzystując swoją znajomość języka rosyjskiego. Mieszkając w prymitywnych warunkach, bez rodziny, spędził tam 16 lat.

Chiune Sugihara został doceniony po latach. W 1968 Jehoshua Nishri, radca handlowy ambasady Izraela w Tokio (jedna z osób, które zawdzięczały życie Sugiharze) odnalazł go i skontaktował się z nim. W następnym roku Sugihara odwiedził Izrael i został powitany z honorami przez rząd tego kraju. W 1985 roku  został uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zmarł rok później - 31 lipca 1986 roku.

Więcej o: