Kiedy wybory parlamentarne 2019? Jest pięć możliwych terminów

Już tej jesieni wybierzemy reprezentantów Sejmu i Senatu. Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2019? O tym zadecyduje prezydent Andrzej Duda. Ma do wyboru pięć terminów - trzy w październiku i dwa w listopadzie.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że podczas wyborów parlamentarnych 2019 wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Z treści Kodeksu Wyborczego wynika, że wybory do Sejmu i Senatu muszą się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu, a ta  kończy się 12 listopada 2019 roku. Wybory w Polsce odbywają się w niedziele, a to oznacza, że prezydent wybierze jeden z pięciu możliwych terminów. 

Kiedy wybory parlamentarne 2019? Najbardziej prawdopodobny termin to październik

Decyzja o terminie tegorocznych wyborów parlamentarnych wciąż nie zapadła. Wiadomo jednak spomiędzy jakich dat będzie wybierał prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa ma do wyboru pięć terminów:

  • 13 października,
  • 20 października,
  • 27 października,
  • 3 listopada,
  • 10 listopada.

Wydaje się być mało prawdopodobnym, że wybory parlamentarne 2019 odbędą się w listopadzie, ponieważ 3 listopada to dzień po obchodach Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, z kolei 10 listopada poprzedza obchody Święta Niepodległości. Jeżeli prezydent Andrzej Duda weźmie pod uwagę fakt, że 27 października to niedziela handlowa, a więc dla wielu osób dzień pracujący, możliwe, że podejmie decyzje o przeprowadzeniu wyborów 13 lub 20 października.

Więcej o: