Chiune Sugihara. Google Doodle upamiętniło dyplomatę zwanym japońskim Schindlerem

W poniedziałek 29 lipca Google Doodle uczciło pamięć japońskiego dyplomaty, który w 1940 roku pomógł tysiącom litewskich Żydów. Działania Chiune Sugihary porównywane są do dokonań Oskara Schindlera.
Zobacz wideo

Chiune Sugihara, zwany tez japońskim Schindlerem, studiował literaturę angielską, dzięki czemu udało mu się zdobyć miejsce w służbie dyplomatycznej w Chinach. W Mandżurii brał udział w negocjacjach ze Związkiem Radzieckim. Później pracował w placówkach dyplomatycznych w Moskwie i Helsinkach.

Chiune Sugihara, japoński Schindler, upamiętniony w Google Doodle

W 1939 roku został wicekonsulem w Kownie na Litwie. Równocześnie obserwował ruchy wojsk niemieckich i sowieckich w regionie oraz współpracował z polskim wywiadem. W 1940 roku, kiedy ZSRR zajął Litwę, żydowscy uciekinierzy próbowali otrzymać wizy wyjazdowe. Chiune Sugihara z pomocą żony Yukiko Kikuchi wielokrotnie łamał instrukcje wydane mu przez rząd w Tokio wydając dłuższe wizy. Dodatkowo dzięki umowie z Rosjanami wynegocjował pięć transportów koleją transsyberyjską dla uciekających żydów.

Sugihara wraz z żoną przez nawet 20 godzin dzienne wypisywali wizy dla Żydów. Każdego dnia wydawali miesięczną liczbę dokumentów. Jego działalność musiała zostać przerwana 4 września, kiedy został wysłany do Berlina z powodu zamknięcia konsulatu na Litwie. Dzięki jego działaniom udało się wystawić tysiące wiz dla rodzin żydowskich - przyjmuje się, że wydał od 2139 do 10 000 dokumentów. W pociągu w drodze do Niemiec Chiune Sugihara miał wystawiać wizy i wyrzucać je przez okno do ludzi czekających na peronie. 

Więcej o: