Wybory parlamentarne 2019. Kiedy wybory do Sejmu i Senatu?

Tej jesieni znów pójdziemy do urn. Podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Kiedy odbędą się wybory parlamentarne 2019? O tym zadecyduje prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo

Obowiązujące przepisy mówią, że wybory do Sejmu i Senatu muszą się odbyć w ciągu 30 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Aktualna kadencja kończy się 12 listopada, a to oznacza, że tegoroczne wybory parlamentarne muszą odbyć się w terminie 12 października - 12 listopada. 

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą? Prezydent ma do wyboru pięć dat

Kodeks wyborczy mówi, że "wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy", a to oznacza, że nadchodzące wybory parlamentarne muszą odbyć się w niedziele. Prezydent Andrzej Duda ma więc do wyboru pięć terminów:

  • 13 października,
  • 20 października,
  • 27 października,
  • 3 listopada
  • 10 listopada.

Organizacja wyborów do Sejmu i Senatu w listopadzie wydaje się mało prawdopodobna - 3 listopada wypada tuż po Uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszkach, kiedy wielu Polaków wyjeżdża, by odwiedzić groby bliskich, z kolei 10 listopada to dzień przed Świętem Niepodległości. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że prezydent Andrzej Duda wybierze datę październikową. Biorąc pod uwagę, że 27 października to niedziela handlowa, a więc dla wielu Polaków także dzień roboczy, można przypuszczać, że wybory odbędą się 13 lub 20 października. 

Więcej o: