Ile dać do koperty dla młodej pary? Kwoty na wesele w 2019 roku

Wiosna i lato to najbardziej popularne pory roku, w których organizowanych jest najwięcej ślubów. Osoby, zaproszone na wesele często zmagają się z jednym problemem - ile dać do koperty dla młodej pary?
Zobacz wideo

Przyjście na wesele bez prezentu zawsze traktowane jest w kategoriach dużego faux pas. Ostatnio jednak odchodzi się od kupowania upominków, a coraz popularniejsze staje się wręczanie kopert z pieniędzmi.

Ile dać do koperty dla młodej pary? Kwoty na wesele 2019

Zawsze jednak pojawia się pytanie, jak dużą kwotę należy włożyć do koperty, by nie urazić nowożeńców. Najbardziej popularna jest tzw. reguła talerzyka, wybierana zwykle przez osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zbyt kosztowny prezent. Należy wtedy wręczyć taką kwotę, która orientacyjnie pokryje koszt naszej obecności na weselu. Jest to kwota zazwyczaj od 150 złotych (w przypadku wesel organizowanych na wsi) do 300 złotych (w większych miejscowościach).

Współzałożycielka firmy zajmującej się planowaniem wesel, Anna Matusiak, w rozmowie z portalem wp.pl podała propozycje konkretnych kwot, które ułatwią podjęcie decyzji o tym, ile pieniędzy należy włożyć do koperty. Według wedding plannerki dolna granica kwoty wkładanej do koperty powinna wynosić około 300 złotych za jednego gościa. Jak wyglądają pozostałe kwoty?

  • 300-500 złotych za osobę, jeśli jesteśmy bliskimi znajomymi młodej pary
  • 500-800 złotych za osobę, jeśli jesteśmy bliską rodziną młodej pary
  • 1000-1500 złotych od rodzica chrzestnego (2-3 tysiące jeśli przychodzi z osobą towarzyszącą)
  • 2000-3000 złotych od rodziców państwa młodych
Więcej o: