Kim był René Favaloro? Google Doodle świętuje 96. rocznicę urodzin argentyńskiego lekarza

Google Doodle świętuje dziś 96. rocznicę urodzin René Favaloro - argentyńskiego kardiochirurga, który zrewolucjonizował praktykę kliniczną. Lekarz ten jako pierwszy przeprowadził operację pomostowania tętnic wieńcowych.
Zobacz wideo

Urodzony 12 lipca 1923 roku w mieście La Plata w Argentynie, René Gerónimo Favaloro spędził pierwsze 12 lat swojej kariery medycznej jako lekarz wiejski w społeczności rolniczej Jacinto Arauz. Zbudował tam salę operacyjną, wyszkolił pielęgniarki, założył lokalny bank krwi i kształcił pacjentów w zakresie zapobiegania częstym dolegliwościom. Doświadczenie to sprawiło, że do końca życia był przekonany, że opieka medyczna jest podstawowym prawem człowieka, niezależnie od zasobności jego portfela.

Google Doodle świętuje rocznicę urodzin dr René Favaloro. „My ”jest ważniejsze niż„ ja”

W 1962 roku dr Favaloro wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby uczyć się i zdobywać doświadczenie w Cleveland Clinic, gdzie pracował wraz z Masonem Sonesem, pionierem arteriografii - czytania i interpretacji obrazów tętnic wieńcowych i innych naczyń krwionośnych. Po przestudiowaniu angiogramów w bibliotece Sonesa, dr Favalaro był przekonany, że pomostowanie tętnic wieńcowych może być skuteczną terapią.

9 maja 1967 r. dr Favaloro operował 51-letnią kobietę z zablokowaniem prawej tętnicy wieńcowej. Podłączył pacjentkę do płucoserca, zatrzymał jej serce i użył żyły z nogi, aby przekierować przepływ krwi wokół blokady. Historyczna operacja zakończyła się sukcesem i od tego czasu procedura pomostowania tętnic wieńcowych uratowała niezliczoną liczbę osób. 

Po powrocie do Argentyny na początku lat 70. dr Favaloro założył Fundację Favalaro w Buenos Aires. Centrum służy pacjentom, biorąc pod uwagę ich potrzeby medyczne, a nie zdolność opłacenia rachunków za leczenie i uczy lekarzy w całej Ameryce Łacińskiej innowacyjnych technik dr Favaloro.

"„My ”jest ważniejsze niż„ ja”. W medycynie postępy są zawsze wynikiem wielu wysiłków zgromadzonych przez lata" - napisał dr René Favaloro. Zmarł w 2000 roku w Buenos Aires. 

Więcej o: