"Milionerzy". Co nie jest prawdą o statui Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro?

W środę w "Milionerach" padło pytanie dotyczące rzeźby Chrystusa Odkupiciela w Brazylii. Jak z pytaniem Huberta Urbańskiego poradził sobie uczestnik programu?
Zobacz wideo

W ostatnim odcinku programu TVN "Milionerzy" padło pytanie za 250 tysięcy złotych. Sprawdź czy znasz prawidłową odpowiedź.

Co nie jest prawdą o statui Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro?

A. znajduje się w Brazylii
B. stoi na szczycie góry
C. rzeźbę wykonano we Francji
D. jest w stylu gotyckim

Co nie jest prawdą o statui Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro? Odpowiedź na pytanie z "Milionerów"

To pytanie sprawiło uczestnikami pewne trudności. W pierwszej kolejności wykluczył odpowiedzi A i B jako zgodne z prawdą. Ostatecznie zdecydował się zaznaczyć odpowiedź D, co było prawidłowym wyborem. Statua w Rio nie jest wykonana w stylu gotyckim. Rzeźba Chrystusa Odkupiciela została wzniesiona na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro. Statua ma upamiętniać setną rocznicę niepodległości Brazylii. Rzeźba powstała z pomysłu Hektora da Silvy, jednak ostatecznie zaprojektowana została przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego.

Więcej o:
Komentarze (1)
"Milionerzy". Co nie jest prawdą o statui Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro?
Zaloguj się
  • g_chochlik

    0

    Rzeźbę zbudowano we Francji i przewieziono do Rio de Janeiro, a przed umieszczeniem na szczycie wzgórza obłożono steatytem. Odsłonięcie nastąpiło 12 października 1931 r. Dokonał tego projektant oświetlenia pomnika Guglielmo Marconi, który włączył je z jachtu przycumowanego w porcie we włoskiej Genui. Uroczystość tę powtarzano jeszcze dwa razy. Za drugim razem gdy zainstalowano nowe oświetlenie, włączenia dokonał papież Paweł VI, a za trzecim z okazji 50. rocznicy budowy 12 października 1981 uświetnił włączeniem papież Jan Paweł II. W 1980 roku, przed pielgrzymką do Rio papieża Jana Pawła II, umyto figurę Chrystusa[6].

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX