Gdzie człowiek o tej samej masie będzie miał najmniejszy ciężar? Sprawdź odpowiedź z "Milionerów"

We wtorek w odcinku "Milionerów" padło pytanie za sumę gwarantowaną 40 tysięcy złotych. Jaka była prawidłowa odpowiedź na pytanie z kategorii fizyki?
Zobacz wideo

W ostatnim odcinku Hubert Urbański zadał uczestnikowi pytanie, w którym konieczna była znajomość zagadnień z fizyki. Sprawdź czy znasz prawidłową odpowiedź na pytanie z "Milionerów".

Gdzie człowiek o tej samej masie będzie miał najmniejszy ciężar?

A. na biegunie południowym
B. na biegunie północnym
C. na kołach podbiegunowych
D. na równiku

Gdzie człowiek o tej samej masie będzie miał najmniejszy ciężar? Odpowiedź na pytanie z "Milionerów"

Uczestnik wstępnie odrzucił odbywa bieguny czyli odpowiedzi A i B. Mężczyzna zdecydował się zaznaczyć odpowiedź D - na równiku. Okazało się, że jest to prawidłowa odpowiedź. Na równiku odczuwamy maksymalny wpływ wirowania Ziemi, który zmniejsza siłę ciążenia. Siła odśrodkowa wywołana wirowaniem naszej planety wywołuje także inne ciekawe zjawisko jakim jest siła Coriolisa. Zjawisko to uwidacznia się w przypadku rzek płynących wzdłuż równoleżnika. Woda podmywa brzegi silniej po swojej jednej stronie w zależności czy płynie na północ, czy na południe. Innym efektem jest wirowanie wody - na półkuli północnej spływająca do odpływu woda wiruje odwrotnie, niż na półkuli południowej.

Więcej o: