Barszcz Sosnowskiego wyrósł w tym roku już niemal w każdej części kraju. Pod koniec czerwca pisaliśmy o doniesieniach z Sanoka, Napękowa, Kołobrzegu i Starego Sącza. Jak informuje "Tygodnik Podhalański", tzw. "zemsta Stalina" wyrosła także na parkingu pod Gubałówką w Zakopanem, ale władze miasta, pomimo prowadzonej akcji usuwania barszczu, wciąż nie usunęły go z często użytkowanego przez turystów parkingu.
Barszcz Sosnowskiego stanowi duży problem dla władz miast i gmin, bo rozrasta się w bardzo szybkim tempie, a jej usuwanie jest kłopotliwe ze względu silne toksyny, znajdujące się w jej soku, które mogą powodować poparzenia.
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny. W jego soku znajdują się toksyczne związki chemiczne, które w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują poparzenia II i III stopnia. Niebezpieczne jest także to, że objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się dopiero po pewnym czasie (od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną), co w znaczącym stopniu ogranicza możliwość szybkiej reakcji.
Po kontakcie z barszczem Sosnowskiego w ciągu 24 godzin nasilają się takie objawy jak zaczerwienienie skóry czy pojawianie się pęcherzy z płynem surowiczym. Taki stan utrzymuje się przez około trzy dni, jednak fragment skóry, który został poparzony, pozostaje wrażliwy na działanie promieniowania słonecznego nawet przez kilka lat. W miejscu poparzenia skóra ciemnieje. Taki ślad może utrzymywać się przez kilka miesięcy.
Barszcz Sosnowskiego to roślina pochodząca z Kaukazu. W latach 40. w Związku Radzieckim zaczęto uprawiać ją na masową skalę, ponieważ uznawano ją za wartościową roślinę pastewną. Z czasem przeniesiono ją także na teren Europy Środkowej i wschodniej. Choć roślina ta zapewnia szybki przyrost biomasy i zawiera dużo białek i węglowodanów, stała się kłopotliwa dla rolników ze względu na trudności przy zbiorach. Roślinę tę nazywa się czasem "zemstą Stalina". W Polsce jest objęta zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży.
Barszcz Sosnowskiego jest wysoki - osiąga nawet 3,5 metra wysokości - a jego liście układają się w duże rozety. Wszystkie liście barszczu Sosnowskiego od strony wewnętrznej są lekko owłosione. Charakterystyczną cechą tej rośliny są również białe kwiaty tworzące tzw. baldachimy.