Barszcz Sosnowskiego wyrósł na parkingu pod Gubałówką. Co to za roślina? Jak wygląda?

Barszcz Sosnowskiego znów się rozrasta, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia ludzi. Tę niebezpieczną roślinę, która powoduje dotkliwe poparzenia skóry zaobserwowano ostatnio m.in. na parkingu pod Gubałówką w Zakopanem.
Zobacz wideo

Barszcz Sosnowskiego wyrósł w tym roku już niemal w każdej części kraju. Pod koniec czerwca pisaliśmy o doniesieniach z Sanoka, Napękowa, Kołobrzegu i Starego Sącza. Jak informuje "Tygodnik Podhalański",  tzw. "zemsta Stalina" wyrosła także na parkingu pod Gubałówką w Zakopanem, ale władze miasta, pomimo prowadzonej akcji usuwania barszczu, wciąż nie usunęły go z często użytkowanego przez turystów parkingu. 

Barszcz Sosnowskiego stanowi duży problem dla władz miast i gmin, bo rozrasta się w bardzo szybkim tempie, a jej usuwanie jest kłopotliwe ze względu silne toksyny, znajdujące się w jej soku, które mogą powodować poparzenia.

Barszcz Sosnowskiego - wpływ na zdrowie człowieka

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny. W jego soku znajdują się toksyczne związki chemiczne, które w kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego powodują poparzenia II i III stopnia. Niebezpieczne jest także to, że objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego pojawiają się dopiero po pewnym czasie (od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną), co w znaczącym stopniu ogranicza możliwość szybkiej reakcji.

Po kontakcie z barszczem Sosnowskiego w ciągu 24 godzin nasilają się takie objawy jak zaczerwienienie skóry czy pojawianie się pęcherzy z płynem surowiczym. Taki stan utrzymuje się przez około trzy dni, jednak fragment skóry, który został poparzony, pozostaje wrażliwy na działanie promieniowania słonecznego nawet przez kilka lat. W miejscu poparzenia skóra ciemnieje. Taki ślad może utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Barszcz Sosnowskiego. Co to za roślina? Jak wygląda

Barszcz Sosnowskiego to roślina pochodząca z Kaukazu. W latach 40. w Związku Radzieckim zaczęto uprawiać ją na masową skalę, ponieważ uznawano ją za wartościową roślinę pastewną. Z czasem przeniesiono ją także na teren Europy Środkowej i wschodniej. Choć roślina ta zapewnia szybki przyrost biomasy i zawiera dużo białek i węglowodanów, stała się kłopotliwa dla rolników ze względu na trudności przy zbiorach. Roślinę tę nazywa się czasem "zemstą Stalina". W Polsce jest objęta zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży.

Barszcz Sosnowskiego jest wysoki - osiąga nawet 3,5 metra wysokości - a jego liście układają się w duże rozety. Wszystkie liście barszczu Sosnowskiego od strony wewnętrznej są lekko owłosione. Charakterystyczną cechą tej rośliny są również białe kwiaty tworzące tzw. baldachimy.

Więcej o: