Pan Tadeusz w Google Doodle. Uczczenie 185. rocznicy publikacji książki

"Pan Tadeusz", czyli polska epopeja narodowa autorstwa Adama Mickiewicza, została wyróżniona okolicznościową grafiką w Google Doodle. Jest ona związana z uczczeniem 185. rocznicy publikacji jednej z najważniejszych książek w historii kultury polskiej.
Zobacz wideo

28 czerwca 1834 roku polski poeta romantyczny Adam Mickiewicz opublikował swoje arcydzieło, "Pana Tadeusza", często uważane za jeden z ostatnich wielkich poematów epickich w literaturze europejskiej. Utwór ten został napisany w Paryżu i jest 12-częściową sagą, oddającą ducha Polski w czasach, gdy jej terytorium zostało podzielone między Rosję, Prusy i Austrię.

Mija 185. lat od wydania "Pana Tadeusza". Epopeja jest lekturą obowiązkową

Epopeja "Pan Tadeusz" jest stałą pozycją na obowiązkowej liście lektur szkolnych w Polsce. Została przetłumaczona na wiele języków i doczekała się wielu adaptacji: teatralnych, serialowych i filmowych. Ostatnią z ważniejszych adaptacji "Pana Tadeusza" był film Andrzeja Wajdy z 1999 roku o tym samym tytule. W 2012 poemat ten był publicznie odczytywany w ramach akcji społecznej propagującej znajomość literatury polskiej - Narodowe Czytanie

Więcej o: