Wiosna i lato to najgorszy dla alergików czas, podczas którego występują najbardziej intensywne pylenia roślin. Pierwsze rośliny zaczynają pylić już pod koniec stycznia (leszczyna), a ostatnie alergeny utrzymują się w powietrzu aż do listopada (alergeny grzybów Cladosporium i Alternaria).
Kalendarz roślin opracowany jest na podstawie wyników pomiarów od 1989 do obecnego roku. Stanowi on wskazówkę dla alergików dotyczącą tego, kiedy należy spodziewać się największych stężeń pyłków w powietrzu.
W czerwcu przypada szczytowy okres pylenia traw, pokrzyw oraz grzybów z grup Cladosporium i Alternaria. W średnim stopniu pyli w tym czasie także szczaw, a w małym babka lancetowata i komosa.
W lipcu alergicy nadal będą odczuwali silne pylenie traw, pokrzywy, grzybów Cladosporium i Alternaria, a dodatkowo także bylicy. Niskie stężenie alergenów w powietrzu zapowiadane jest dla babki lancetowatej, komosy i szczawiu, które utrzymają się aż do końca września, a w przypadku wysokich temperatur, nawet do października. We wrześniu zakończy się także pylenie traw i bylicy. Najdłużej, bo nawet do końca listopada, w powietrzu utrzymywać się będą alergeny grzybów Cladosporium i Alternaria.
Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne pyłek roślin jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących alergię. Stężenie pyłków w powietrzu zmienia się w ciągu całego roku, ale największa intensywność pylenia roślin przypada zawsze na wiosnę oraz lato. Z powodu zmian klimatycznych, wydłuża się także czas wegetacji roślin. Z tego powodu w najbliższych latach wysokie stężenie pyłków będzie mogło utrzymywało się dłużej niż obecnie.