Bykowe w Polsce 2019. Co to jest bykowe? Czy bezdzietni będą musieli płacić wyższe podatki?

Co to jest bykowe? Mianem tym nazywamy podatek, który w niektórych krajach płacą osoby bezdzietne. Niewykluczone, że już wkrótce taką opłatę będą ponosić także Polacy nieposiadający dzieci.
Zobacz wideo

Bykowe to słowo określające podatek lub opłatę, które w różnych okresach historycznych oznaczało coś innego. W XVI wieku bykowym nazywano opłatę wnoszoną właścicielowi byka za krycie krów. Współcześnie mianem tym określa się podatek płacony przez osoby bezdzietne. Przepis o bykowym w Polsce wprowadzono po II wojnie światowej. Początkowo podatek zwany bykowym płaciły osoby powyżej 21. roku życia, a w okresie późniejszym - po 25., a następnie po 30. roku życia. Bykowe w Polsce zostało zniesione w 1973 roku.

Bykowe w Polsce. Czy osoby bezdzietne będą musiały płacić wyższe podatki? 

Choć aktualnie w Polsce nie ma bykowego, nie wykluczone, że taki podatek zostanie wprowadzony. Z niejawnego rządowego dokumentu, do którego dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że Prawo i Sprawiedliwość chce poradzić sobie z problemami na rynku pracy właśnie bykowym i mobilizować w ten sposób Polaków do zakładania rodzin. Pomysłodawcą wprowadzenia bykowego ma być według "Rz"  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

To nie pierwszy raz, kiedy politycy PiS biorą pod uwagę wprowadzenie bykowego. W 2018 roku w rozmowie z "Faktem" mówił o tym ówczesny wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, który powiedział: "Prywatnie uważam, że takie osoby (bezdzietni single - red.) powinny płacić bykowe. 

Więcej o: