Sinice w Bałtyku. Kiedy się pojawią? Które kąpieliska były zamknięte w 2018 roku?

Kiedy w Bałtyku pojawią się sinice? W ubiegłym roku z powodu zakwitu sinic zamknięte zostało kilkadziesiąt polskich plaż. Możliwe, że tak samo będzie w roku 2019. Rozwojowi sinic sprzyjają m.in. upały i bezwietrzna pogoda.
Zobacz wideo

Sinice to samożywne mikroorganizmy należące do królestwa bakterii, które niegdyś klasyfikowane były jako rośliny. Sinice rozmnażają się wegetatywnie, np. przez podział komórki. Występują niemal we wszystkich środowiskach, ale najczęściej obserwuje się je w wodzie morskiej. Sinice "polubiły" ją m.in. z uwagi na poziom zasolenia oraz zanieczyszczenia, które spływają do morza z rzek oraz kanałów. Bakterie te lubią też ciepło. Ocieplenie klimatu daje o sobie znać także nad Bałtykiem, dlatego i w tym roku możemy się spodziewać, że z powodu zakwitu sinic zostaną zamknięte niektóre z nadbałtyckich kąpielisk.

Sinice w Bałtyku. Kiedy zakwitają? Czy są niebezpieczne dla ludzi?

Zakwit sinic zależy m.in. od pogody - bakterie te pojawiają się przede wszystkim, gdy jest bezwietrznie, słonecznie i ciepło. Jeżeli pogoda jest łagodna i nie zmienia się gwałtownie, zakwit sinic na danym terytorium można obserwować nawet przez dwa tygodnie. W Bałtyku sinice występują najczęściej pod koniec lipca.

Bakterie te mogą być niebezpieczne dla człowieka - produkują ponad sto toksycznych związków, które działają drażniąco na skórę, wątrobę oraz układ nerwowy. Te związki chemiczne mogą wywołać m.in. wysypkę na skórze, wymioty, biegunkę, gorączkę, a także bóle mięśni i stawów, a w skrajnych przypadkach - niewydolność oddechową lub uszkodzenie nerek albo wątroby. Niekorzystne dla zdrowia jest zarówno picie wody, w której znajdują się sinice, jak i pływanie w niej. Wody, w której znajdują się te bakterie, nie należy podawać zwierzętom. Może być szkodliwa także dla roślin, dlatego nie warto używać jej do podlewania kwiatów. 

Sinice w Bałtyku. Jak sprawdzić, które kąpieliska są zamknięte?

W ubiegłym roku z powodu sinic czasowo zamknięto kilkadziesiąt nadbałtyckich plaż w Polsce. Zakazy kąpieli obowiązywały przede wszystkim w Zatoce Gdańskiej - ze względu na zakwit sinic w lipcu 2018 roku nie można było się kąpać m.in. w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Rewie, Pucku, Kuźnicy i Jastarni. W tym roku sinice w Bałtyku jeszcze się nie rozwinęły, ale nie wykluczone, że już za kilka tygodni pokrzyżują plany osobom wypoczywającym nad morzem. Aktualny stan polskich kąpielisk można sprawdzić na stronie internetowej Serwis Kąpieliskowy, prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny. 

Więcej o: