21 czerwca na półkuli północnej wypada pierwszy dzień astronomicznego lata. Jest to najdłuższy dzień w roku, który potrwa aż 16 godzin i 46 minut.
W 2019 roku pierwszy dzień astronomicznego lata wypada 21 czerwca. Tego dnia słońce wschodzi o godzinie 4:14, a zajdzie dopiero o godzinie 21. W czasie przesilenia letniego półkula północna jest maksymalnie wychylona w kierunku słońca, dzięki czemu pora dnia jest dłuższa od pory nocnej. Koniec astronomicznego lata przypada na równonoc jesienną, czyli na noc z 22 na 23 września.
Dodatkowo wyznaczany jest także pierwszy dzień lata kalendarzowego, który wypada zawsze 22 czerwca i w porównaniu do lata astronomicznego nie jest zależny od położenia Słońca względem Ziemi. Z kolei lato klimatyczne wypada wtedy, gdy średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają 15 stopni Celsjusza.
W najkrótszą w noc w roku (z 21 na 22 czerwca) obchodzone są święta związane z letnim przesileniem - w naszym kraju znane są one jako Noc Kupały. Tej nocy rozpalane są ogniska, w których pali się zioła. Organizowane są także zabawy oraz wróżby, a niezamężne kobiety puszczają w ten dzień wianki, które są wyławiane przez kawalerów. Miało to im zapewnić szybkie zamążpójście. Ze świętowaniem astronomicznego lata wiąże się także chrześcijańskie święto - Noc Świętojańska obchodzona w wigilię świętego Jana, czyli w noc z 23 na 24 czerwca, a same obchody wyglądają tak samo jak w przypadku Nocy Kupały. Tego dnia organizowane jest także święcenie wody, co ma odróżnić Noc Świętojańską od pogańskiej Sobótki.