Kiedy jest Dzień Ojca 2019? Co to za święto?

Dzień Ojca już w tym tygodniu. Święto to ma swoje stałe miejsce w kalendarzu polskich świąt. Skąd wzięły te obchody i kiedy obdarowujemy naszych ojców drobnymi upominkami?
Zobacz wideo

Dzień Ojca to święto o ponad stuletniej historii. Zostało ono zapoczątkowane w 1910 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy po ustanowieniu Dniu Matki pojawiły się głosy, że ojcowie również zasługują na swój dzień.

Dzień Ojca 2019 w Polsce. Co to za święto? Dlaczego zostało ustanowione?

Pierwsze obchody Dnia Ojca w USA odbyły się za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, który wychowywał ją i jej pięcioro rodzeństwa po śmierci ich matki. Chciała w ten sposób podziękować ojcom, a w szczególności swojemu własnemu, za trud włożony w wychowanie i utrzymanie rodziny.

Obchody Dnia Ojca odbyły się po raz pierwszy w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Przez kilka kolejnych dekad miały charakter lokalny, mimo że starano się o to, aby święto to stało się świętem ogólnokrajowym. Oficjalne ustanowienie Dnia Ojca w USA odbyło się w 1972 roku za prezydentury Richarda Nixona. Z czasem tradycja ta przyjęła się w innych krajach, jednak Dzień Ojca nigdy nie stał się tak popularny jak Dzień Matki.

Dzień Ojca. Kiedy wypada to święto?

W Polsce Dzień Ojca ma stałą datę w kalendarzu. Co roku wypada 23 czerwca. Oznacza to, że tegoroczne obchody Dnia Ojca odbędą się w najbliższą niedzielę. 

W różnych krajach Dzień Ojca obchodzony jest w różnych terminach. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii wypada 19 marca, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii - w drugą niedzielę czerwca.

Więcej o: