Boże Ciało 2019. Kiedy obchodzimy Boże Ciało? Czy to dzień wolny od pracy?

Boże Ciało, a dokładniej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzone jest zazwyczaj w czerwcu. W tym roku święto to wypada w czwartek 20 czerwca.
Zobacz wideo

Święto to obchodzone jest w kościele katolickim już od średniowiecza. Data uroczystości jest ruchoma i wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Po raz pierwszy uroczystości te obchodzono w Liege w 1246 roku.

20 czerwca obchodzimy Boże Ciało. Jest to dzień wolny od pracy

W Polsce pierwsze wzmianki o obchodach Bożego Ciała sięgają średniowiecza. Najważniejszą częścią uroczystości są barwne procesje. Ulicami, przy których znajdują się parafie, przechodzą procesje, które zatrzymują się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii.

W procesji udział bierze wielu wiernych. Na czele każdej z nich idą najmłodsi wierni, których zadaniem jest sypanie kwiatów oraz niesienie szarf lub podobizn świętych. Za nimi idą dorośli z chorągwiami, większymi figurami oraz obrazami. Najważniejsza jest jednak monstrancja z Eucharystią, która niesiona jest przez duchownego.

Boże Ciało jest świętem nakazanym. Oznacza to, że wierni są zobligowani uczestniczyć tego dnia we mszy świętej oraz powstrzymywać się od prac niekoniecznych. Dodatkowo Boże Ciało jest w Polsce dniem wolnym od pracy. W związku z tym zamknięte będą szkoły, banki, urzędy oraz sklepy. 20 czerwca obowiązuje więc dodatkowo zakaz handlu. 

Więcej o: