Sinice to bakterie, które występują zarówno w słodkiej, jak i słonej wodzie. Są jednymi z najstarszych organizmów żyjących na Ziemi i pierwszymi organizmami, które były zdolne do przeprowadzenia fotosyntezy.
Sinice występują we wszystkim możliwych środowiskach na Ziemi, a zwłaszcza w wodzie. Pojawiają się więc w morzach, oceanach, jeziorach i rzekach. W Bałtyku sinice rozwijają się nadzwyczaj dobrze. Przyczyną jest m.in. bardzo ograniczona wymiana wody przez cieśniny duńskie oraz wprowadzanie do morza zanieczyszczeń z pól uprawnych czy nawet ścieków komunalnych. To właśnie z tego powodu, oraz w wyniku wyższej temperatury, dochodzi do masowego zakwitu sinic.
Zakwit sinic zależy od pogody i utrzymuje się najdłużej, gdy jest bezwietrznie, ciepło oraz słonecznie. Bez gwałtownych zmian pogody, a zwłaszcza pojawienia się wiatru, sinice mogą pozostawać na danym obszarze przez nawet dwa tygodnie.
Z powodu sinic w ubiegłym roku zamkniętych musiało zostać kilkadziesiąt kąpielisk na Pomorzu. Pomimo upału nie warto ryzykować i wchodzić do wody, w której znajdują się sinice. Sanepid zamyka takie plaże bez powodu: bakterie te produkują ponad sto toksycznych związków, które działają drażniąco na skórę, wątrobę, a nawet układ nerwowy. Należy unikać jakiegokolwiek kontaktu z wodą, na której znajduje się charakterystyczny kożuch sinicowy, a nawet tej o zmienionej barwie czy nieprzyjemnym zapachu. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy pozwalać by wodę tę piły zwierzęta domowe, nie należy jej także używać do podlewania roślin. Toksyny sinic mogą wywołać m.in. wysypkę na skórze, wymioty, biegunkę, gorączkę, bóle mięśni i stawów. W skrajnych przypadkach toksyny mogą wywołać niewydolność oddechową lub uszkodzić nerki czy wątrobę.
W lipcu ubiegłego roku z powodu sinic zamknięte zostały wszystkie plaże Zatoki Gdańskiej. 2018 rok był także rekordowy pod względem intensywności zakwitu sinic, który był największy od 12 lat. Sinice były widziane nawet przez satelitę Lansat 8, która sfotografowała wir sinic na Bałtyku w Zatoce Fińskiej.
W 2018 roku zamkniętych na jakich czas musiało zostać kilkadziesiąt kąpielisk. Zakazy kąpieli obowiązywały m.in. w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Rewie, Pucku, Kuźnicy czy Jastarni. Stan kąpielisk w Polsce można sprawdzać na bieżąco za pośrednictwem strony sk.gis.gov.pl, gdzie podawane są aktualne raporty dotyczące wszystkich polskich kąpielisk.
Sinice pojawiają się zazwyczaj co roku pod koniec lipca. Ze względu na lokalizację najwięcej z nich pojawia się w rejonie Zatoki Gdańskiej. Przez nie woda staje się mętna, zielona, a miejscami nawet spieniona. Zakwit trwa zazwyczaj kilka dni, jednak z powodu bezwietrznej i upalnej pogody mogą się one utrzymywać na danym obszarze do nawet dwóch tygodni.