Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w upalne dni jesteśmy szczególnie narażeni na przegrzanie organizmu, a co za tym idzie, także na udar cieplny. Najbardziej narażone są małe dzieci, a także osoby starsze. Udar cieplny objawia się m.in. wysoką temperaturą ciała, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, a nawet utratą przytomności. Niebezpieczne mogą być także oparzenia słoneczne oraz odwodnienie organizmu. Jak sobie pomóc, gdy temperatura wzrasta do ponad 30 stopni?
Sanepid opublikował listę zasad, które pomogą nam w przetrwaniu najgorętszych dni bez uszczerbku na zdrowiu. W czasie upałów powinniśmy m.in. nosić jasne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, pamiętać o nakryciu głowy i regularnie stosować krem z filtrem. Główny Inspektorat Sanitarny radzi także, abyśmy dbali o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. W czasie upałów powinniśmy używać wentylatorów, klimatyzacji i regularnie wietrzyć dom oraz biuro (najlepiej rano lub wieczorem).
W czasie upałów ważne jest także to, co jemy i pijemy. Sanepid zaleca, aby w najgorętsze dni jeść lekkie dania, a żywność przechowywać w warunkach chłodniczych. Zaleca także częste jedzenie owoców i warzyw oraz systematyczne picie wody i unikanie alkoholu.
"Regularne picie wody jest kluczowe do zachowania dobrego samopoczucia i odpowiedniego poziomu nawodnienia. Wodę do organizmu możemy dostarczać także poprzez spożycie soków warzywnych np. sok pomidorowy dostarcza potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Unikać należy natomiast napojów, które mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm np. kawy" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.