Lato 2019. Jak chronić się przed słońcem i upałem? Sanepid przypomina najważniejsze zasady

Niemal afrykańskie upały w Polsce mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia. O ostrożność w czasie upałów apeluje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a także sanepid. Ten ostatni radzi, jak chronić się przed słońcem i wysoką temperaturą.
Zobacz wideo

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w upalne dni jesteśmy szczególnie narażeni na przegrzanie organizmu, a co za tym idzie, także na udar cieplny. Najbardziej narażone są małe dzieci, a także osoby starsze. Udar cieplny objawia się m.in. wysoką temperaturą ciała, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, a nawet utratą przytomności. Niebezpieczne mogą być także oparzenia słoneczne oraz odwodnienie organizmu. Jak sobie pomóc, gdy temperatura wzrasta do ponad 30 stopni?

Lato 2019. Jak chronić się przed słońcem i upałami? Noś przewiewne, jasne ubrania i zakrywaj głowę

Sanepid opublikował listę zasad, które pomogą nam w przetrwaniu najgorętszych dni bez uszczerbku na zdrowiu. W czasie upałów powinniśmy m.in. nosić jasne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, pamiętać o nakryciu głowy i regularnie stosować krem z filtrem. Główny Inspektorat Sanitarny radzi także, abyśmy dbali o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. W czasie upałów powinniśmy używać wentylatorów, klimatyzacji i regularnie wietrzyć dom oraz biuro (najlepiej rano lub wieczorem).

Upały w Polsce. Jak sobie radzić? Ważne jest to, co jemy i pijemy

W czasie upałów ważne jest także to, co jemy i pijemy. Sanepid zaleca, aby w najgorętsze dni jeść lekkie dania, a żywność przechowywać w warunkach chłodniczych. Zaleca także częste jedzenie owoców i warzyw oraz systematyczne picie wody i unikanie alkoholu.

"Regularne picie wody jest kluczowe do zachowania dobrego samopoczucia i odpowiedniego poziomu nawodnienia. Wodę do organizmu możemy dostarczać także poprzez spożycie soków warzywnych np. sok pomidorowy dostarcza potas, który w upalne dni szybko tracimy z organizmu. Unikać należy natomiast napojów, które mają działanie moczopędne i dodatkowo odwadniają organizm np. kawy" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Więcej o: