Policja apeluje: Nie zostawiaj dziecka lub zwierzęcia w samochodzie podczas upałów

W ostatnich dniach temperatura w wielu regionach przekroczyła 28-30 stopni. Nadchodzący tydzień zapowiada się równie ciepło, w związku z czym policjanci postanowili przypomnieć, by nie zostawiać w autach dzieci lub zwierząt.
Zobacz wideo

Na stronie zachodniopomorskiej policji pojawił się apel, dotyczący zachowania kierowców podczas upałów. Po raz kolejny policjanci przypominają, by nie zostawiać dzieci i zwierząt zamkniętych w samochodzie.

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie podczas upałów

Wysoka temperatura oraz słońce mogą sprawić, że zaparkowany w upalne dni samochód stanie się pułapką dla pozostawionych w nim osób lub zwierząt. Policjanci przypominają, że zbudowany z metalu i szkła pojazd przypomina szklarnie, przez co w środku auta może być o wiele cieplej, niż na zewnątrz samochodu. Wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym samochodzie temperatura wzrosła do poziomu zagrażającego życiu.

Policjanci apelują, by nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodach nawet na krótki moment. Podczas upałów każda reakcja jest ważna, dlatego należy zwracać uwagę, czy w zaparkowanych samochodach nie znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy. Funkcjonariusze przypominają, by nie bać się reakcji, ponieważ zdecydowane działanie może uratować czyjeś życie. Prawo pozwala nam zniszczyć mienie, bez ponoszenia żadnych konsekwencji, jedynie w sanie wyższej konieczności. Reagujemy więc przede wszystkim wtedy, kiedy zwierzakowi lub dziecku zamkniętemu w aucie może stać się krzywda. W każdym takim przypadku należy zadzwonić policję i straż miejską oraz w pogotowie ratunkowe.

Apel policji związany jest z sytuacją, jaka miała miejsce 2 czerwca w powiecie gryfińskim. Policjanci otrzymali zgłoszenie o psie, który został zamknięty w samochodzie znajdującym się nieopodal jednego z targowisk w Osinowie Dolnym. Jeden z przechodniów odczekał kilkanaście minut i po tym czasie zdecydował się wybić szybę w aucie i uwolnić psa. Funkcjonariusze ustalili, że kierowca nie zostawił uchylonego okna mimo tego, że postanowił zamknąć w środku psa. Właściciel pojawił się na miejscu zdarzenia po zrobieniu zakupów. Został ukarany mandatem za niewłaściwe obchodzenie się ze zwierzęciem.

Więcej o: