Ile dni do wakacji? Data końca roku szkolnego może się jeszcze zmienić

Ile dni do wakacji? Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Już wkrótce uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów otrzymają świadectwa i będą mogli cieszyć się wakacjami. Kiedy to nastąpi?
Zobacz wideo

Według kalendarium roku szkolnego 2018/2019 rozdanie świadectw wypada 21 czerwca. Oznacza to, że od końca roku szkolnego dzieli nas 15 dni, a bez weekendów i świąt tylko 11 dni. Możliwe jednak, że nastąpi on wcześniej, bo już 19 czerwca, a więc jeszcze przed Bożym Ciałem. Rozporządzenie, które przyspieszy koniec roku szkolnego, czeka na podpis ministra edukacji.

Ile dni do wakacji? Kiedy koniec roku szkolnego? Data rozdania świadectw wciąż może ulec zmianie

To, kiedy zakończy się rok szkolny, budziło wątpliwości od miesięcy, ponieważ tuż przed planowanym końcem roku szkolnego wypada Boże Ciało - święto, które jest dniem wolnym od nauki. Do Ministerstwa Edukacji Narodowej spływały pytania o to, czy z uwagi na to święto rok szkolny może zakończyć się wcześniej. MEN rozwiewało wątpliwości, twierdząc, że skrócenie roku szkolnego nie jest możliwe.

Sytuacja zmieniła się, gdy głos w tej sprawie zajął premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania w Zawierciu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Szef Rady Ministrów zaznaczył, że rok szkolny zakończy się 19 czerwca.

- Zrobimy zmianę w rozporządzeniu dotyczącym zakończenia roku szkolnego i zmienimy zakończenie roku szkolnego z piątku na środę. Jesteśmy praktyczni, funkcjonalnie bliżej ludzi, troszeczkę więcej wakacji. Jeden dzień, przecież wiadomo, że świadectwa będą już powystawiane - powiedział Mateusz Morawiecki

Jak informuje Głos Wielkopolski, stworzono już projekt rozporządzenia, które przyspieszy zakończenie roku. Dokument ten leży już na biurku Ministra Edukacji Narodowej i czeka na jego podpis. Jeżeli rozporządzenie wejdzie w życie, rozdanie świadectw nastąpi 19 czerwca, czyli za 13 dni. 

Więcej o: