4 czerwca - harmonogram wydarzeń w Gdańsku. Jak zostanie uczczona 30. rocznica wyborów czerwcowych?

4 czerwca obchodzimy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich z okazji 30 rocznicy pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Najważniejsze wydarzenia związane z obchodami tej rocznicy odbędą się w Gdańsku.
Zobacz wideo

Od 1 do 11 czerwca 2019 roku w Gdańsku odbywają się liczne koncerty, spotkania, konferencje i projekcje organizowane z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Najważniejsze wydarzenia odbędą się jednak jutro, a więc 4 czerwca. Jakie wydarzenia zaplanowano na ten dzień?

Obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych - harmonogram wydarzeń w Gdańsku

Wydarzenia z okazji 30. rocznicy wyborów czerwcowych będą odbywać się w Gdańsku w obrębie dziewięciu stref: Strefy Muzycznej, Strefy ECS, Strefy Społecznej, Strefy Kultury, a także w strefach nazwanych kolejno: Skwer Świętopełka, Okrągły Stół, Czytelnia Wolności, Strefa Delegatów oraz Międzynarodowe Forum Obywatelskie. 4 czerwca osoby odwiedzające Gdańsk będą mogły wybierać spośród kilkudziesięciu wydarzeń. Oto najważniejsze i najciekawsze spośród nich:

  • O godzinie 9:00 na terenie wokół Europejskiego Centrum Solidarności rozpocznie się świąteczne śniadanie, podczas którego "nikt nie będzie obcy, a żaden temat nas nie poróżni". Organizatorzy wydarzenia zapraszają na wspólną kawę, herbatę i drożdżówki, i zapraszają wszystkich chętnych, aby tego dnia przynosili ze sobą koce oraz piknikowe kosze pełne smakołyków. 
  • O godzinie 10:00 w ECS odbędzie się forum obywatelskie pt. "30 lat polskiej demokracji". Podczas tego wydarzenia przemówią prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski. W dyskusji wezmą udział Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Janas, Henryk Wujec, Ludwika Wujec oraz Małgorzata Niezabitowska.
  • O godzinie 11:00 w Stefie Rozwoju odbędzie się wydarzenie pt. "Kawa z urzędasem" podczas którego będzie można porozmawiać z urzędnikami z Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz z ekspertami zajmującymi się Budżetem Obywatelskim. 
  • W godzinach 12:00-14:00 będzie można wziąć udział w wydarzeniu pt. "W samo południe" podczas którego dziennikarze Maciej Drzewiecki i Grzegorza Kubickiego - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.
  • Od 14:30 do 16:30 trwać będzie debata "4 czerwca 1989. Początek nowej epoki", w której udział wezmą: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Leszek Miller oraz Leszek Balcerowicz . 
  • W godzinach 17:30 - 19:30  na scenie na Długim Targu odbędzie się wiec, podczas którego wystąpią goście specjalni Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku i odegrany zostanie hymn Europy.
  • O godzinie 20:00 rozpocznie się koncert główny, będący jednocześnie widowiskiem multimedialnym, pt. 30 lat wolności. Zagrają na nim takie gwiazdy jak m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah czy Kasia Kowalska. Widowisko zostanie podzielone na trzy rozdziały o tytułach 'Było', 'Jest', 'Będzie', które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku" - piszą organizatorzy. Koncert ten zakończy się o godzinie 22:00.
  • Przez cały dzień na Targu Długim będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną "Budowanie wspólnoty. Paweł Adamowicz i Gdańszczanie" poświęconą pamięci tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. W Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta będzie można zobaczyć także pamiątki po Pawle Adamowiczu. 

Pełny program wydarzeń towarzyszących obchodom 30. rocznicy wyborów czerwcowych można znaleźć na stronie internetowej Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku

Więcej o: