W tym roku obchodzona jest 30. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku. Dzięki ustaleniom Okrągłego Stołu po raz pierwszy po II wojnie światowej polscy obywatele mieli szansę wybrać członków Senatu oraz częściowo także Sejmu (kandydaci bezpartyjni mogli się ubiegać o 35 procent miejsc). Były to też pierwsze we wschodniej Europie wybory, które nie były całkowicie kontrolowane przez władze komunistyczne.
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich ustanowiony został 24 maja 2013 roku. W kwietniu tego roku posłowie i senatorowie Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek o ustanowienie rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku świętem państwowym. Nie oznacza to jednak, że jest lub będzie to dzień wolny od pracy.
Święta państwowe, które jednocześnie są dniami wolnymi od pracy to święta wypadające jedynie: 1 maja, 3 maja i 11 listopada. Andrzej Duda w rozmowie w TVN24 przyznał, że rocznica czerwcowych wyborów powinna być dniem narodowej dumy. Prezydent zadeklarował również, że poprze projekt opozycji - Jeżeli większość posłów senatorów chciałaby, żeby to było święto państwowe, to ja byłbym gotów podjąć taką inicjatywę.